Kuchnia spotkania. Żydzi, muzułmanie i chrześcijanie gotują!

          W niedzielę 27 stycznia 2019 roku wzięliśmy udział w mini-warsztatach „Kuchnia spotkania. Żydzi, muzułmanie i chrześcijanie gotują”, zorganizowanych przez JCC Kraków, Centrum Muzułmańskie w Krakowie, Zupa na Plantach i wspólnoty chrześcijańskie.
         Idea tego wydarzenia była bardzo prosta. Organizatorzy chcieli, abyśmy zamiast nieustannie tylko mówić o pokoju i współpracy wyznawców różnych religii wspólnie zrobili coś dobrego. Czytając ten krótki wstęp zastanawiacie się pewnie jaki był efekt końcowy tego pomysłu? Otóż wyznawcy trzech wielkich religii ugotowali razem zupę z soczewicy specjalnie dla ludzi, pozostających w kryzysie bezdomności. 

       Nie można zapomnieć, iż całe wydarzenie miało miejsce w wyjątkowym dla Żydów dniu, gdyż właśnie w tą niedziele przypadał Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, dlatego też wszyscy razem uczciliśmy go minutą ciszy. Następnie Rabin Baumol opowiedział nam czym dla Żydów jest „bracha”, czyli błogosławieństwo. W czasie tego spotkania mieliśmy także okazję usiąść w małych grupkach, rozmawiać i uczyć się od się nawzajem. W naszej grupie mieliśmy specjalnego gościa – Ks. Profesora Łukasza Kamykowskiego, dyrektora Międzywydziałowego Instytutu Ekumenii i Dialogu Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, który m.in. opowiedział nam o swojej pracy i podzielił swoimi spostrzeżeniami odnośnie dialogu międzyreligijnego. Nie zabrakło również czasu na poczęstunek – wśród przekąsek królował rewelacyjny hummus.
          W drodze powrotnej do naszych domów i następnego dnia w szkole dużo rozmawialiśmy o dialogu między religiami i o naszym papieżu Janie Pawle II, bo przecież nikt nie zrobił tak wiele, by nauczyć nas – katolików szacunku dla innych religii. To on jako pierwszy papież w historii Watykanu spotkał się z duchowym przywódcą Islamu, odwiedził meczet, synagogę i przywódcę Kościoła anglikańskiego. Nasz Ojciec Święty Jan Paweł II dosłownie traktował przykazanie: „Kochaj bliźniego jak siebie samego”. Nie twierdził, że będzie kochał drugiego człowieka, jeśli tylko będzie on katolikiem, ale: Kocham cię, bo wszyscy ludzie są równi i warci tej miłości. Wychodził z założenia, że każdy mówi do Boga, robimy to jedynie w inny sposób. Jan Paweł II mówił do wyznawców innych religii nie tak, jakby chciał ich nawracać, ale z szacunkiem dla ich kultury i wiary. Do rangi symbolu urosły spotkania Ojca Świętego z muzułmanami w Casablance i w meczecie Umajjadów w Damaszku.
         Podsumowując chcielibyśmy przypomnieć jakże cenne w dzisiejszych czasach słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, który nauczał, że dialog to coś więcej niż wymiana poglądów, krytyka, spór, kłótnia, czy coś podobnego. Dialog zaczyna się od spotkania człowieka z człowiekiem, od cierpliwego słuchania, zadawania pytań, aż po możliwość wypowiedzenia się. Tak rozumiany dialog zakłada otwartość i dobrą wolę oraz wzajemny szacunek.
         Dla naszej grupy projektowej to było owocne spotkanie, które skłoniło nas do licznych refleksji.  Już dziś z niecierpliwością czekamy na kolejne tego typu wydarzenia!