Warsztaty w Krakowie w dniu 16 listopada 2018 r.

W tym dniu gościliśmy w Muzeum Sztuki i Techniki JapońskiejManggha w Krakowie.

W niezwykłej muzealnej kawiarni Cafe Manggha piliśmy wyśmienitą japońską herbatę połączoną z warsztatami edukacyjnymi upowszechniającymi wiedzę na temat japońskiej sztuki, kultury i obyczajów. Japońskie zasady savoir vivre są dla nas naprawdę zawiłe. Siorpanie podczas jedzenia jest uznawane za komplement dla kucharza. Oznacza to, że danie jest wyśmienite. Japońscy kucharze to mistrzowie. Aby profesjonalnie przygotowywać rybę fugu, należy przejść intensywne szkolenie, które trwa nawet…11 lat. Dowiedzieliśmy się, że drzemki w pracy w Japonii są dozwolone. Jest to postrzegane jako efekt ciężkiej pracy. Niestety do nas nie dotarł jeszcze taki zwyczaj. Natomist czarny kot, który przebiegł Japończykowi drogę, zwiastuje szczęście

Niezwykła podróz po Japonii inspirowana tradycjami i kuchnią Azji wywarła na nas tak ogromne wrażenie, że postanowiliśmy nauczyć się jeść najpopularniejszymi sztućcami na świecie, których używają ponad dwa miliardy ludzi - pałeczkami. 

Dowiedzieliśmy się, że wyznawane w Japonii religie to: shinto, buddyzm, konfucjanizm (bardziej filozofia) oraz chrześcijaństwo. Zdecydowanie dominujące są shinto i buddyzm. Shinto jest pierwotną japońską religią, odnoszącą się do sił natury. Za boskie uznaje się góry, np. Fuji, słońce, drzewa, morza a nawet powietrze. Świątynie shinto są najczęściej jaskrawopomarańczowe, jedne z ważniejszych to ta na Miyajimie, Kasuga Taisha w Nara, Heian Jingu w Kioto.