Purimowe hamantasze

     Najweselsze święto żydowskie - Purim (hebr. losy) w tym roku zaczynało się wieczorem 20 marca i trwało do wieczora 21 marca. Purim obchodzi się w ostatnią pełnię księżyca przed wiosenną równonocą, trwa dwa dni i upamiętnia wyswobodzenie Żydów z opresji imperium perskiego.

     Namiestnik Haman, urażony zachowaniem Żyda Mordechaja, postanawia zgładzić wszystkich Żydów mieszkających w owym czasie w Persji. Jednak siostrzenica Mordechaja, Estera, pomogła ocalić naród. Żydzi zostali uratowani, natomiast Hamana z synem powieszono. Radość święta bierze się z wiary w niezniszczalność narodu żydowskiego. Nie wolno podczas niego pościć ani być smutnym. Żydzi wręczają sobie prezenty i mają wypełnić 4 obowiązki - micwy.

     Pierwsza micwa Megilat Ester to dwukrotne wysłuchanie księgi Estery. Podczas odczytywania księgi, na dźwięk imienia Haman, wszyscy tupią, klaszczą i potrząsają grzechotkami - gragerami, by zagłuszyć znienawidzone imię. Aby wypełnić to przykazanie, należy dokładnie usłyszeć każde słowo Księgi Estery. Drugą micwą Miszloach Manot jest wysyłanie prezentów dla przyjaciół - symbol jedności narodu. Należy dać podarek składający się z co najmniej dwóch, gotowych do jedzenia, koszernych produktów przynajmniej jednemu z przyjaciół. Trzecią micwą Matanot Lewjonim jest obowiązek złożenia darów dla biednych - należy dać datki dla co najmniej dwóch biednych. Czwarta micwa Seudat Purim natomiast to świąteczny posiłek z koniecznie dużą ilością alkoholu, bo w Purim trzeba się... upić. Jest micwą (przykazaniem) pić wino lub inny alkohol w czasie tego posiłku.

     Purim jest obchodzony przez wszystkich  Żydów, również niereligijnych i ma charakter karnawałowy. Wszyscy są poprzebierani. W Izraelu zabawa trwa na ulicach całą noc. Typowym purimowym przysmakiem są tak zwane hamantasze - ciastka, które mogą mieć kształt sakiewki czy kieszonki, w myśl legendy głoszącej, iż Haman miał kieszenie pełne bogactw.

     Stary zwyczaj purimowy nakazuje przebierać się w czasie święta, zakładać maski – jest to odniesienie do cudów purimowych, zamaskowanych pod przykrywką naturalnego biegu rzeczy. Odzwierciedlenie tego mamy w tradycyjnych purimowych ciasteczkach Hamantaszach - uszach Hamana, których nadzienie, jak cud pod przykrywką przypadku, jest ukryte w trójkątnym cieście.

     Pokusiliśmy się i przetestowaliśmy przepis na hamantasze. Tradycyjne ciastka purimowe zwykle są z makiem, dla upamiętnienia postu Estery, ale można spotkać różne wariacje – nawet z nutellą. Nasze były z pysznym nadzieniem daktylowym.