Odpowiadamy

 

 

 

  • szopka.jpg

    Odpowiadamy2

    Wioska Greccio koło Rieti we Włoszech kojarzy się z szopką betlejemską. To w tej wiosce św. Franciszek z Asyżu stworzył pierwszą żywą szopkę.

  • Odpowiadamy3

    Budowla ze zdjęcia to rzymska Synagoga Większa. Jan Paweł II odwiedził tę synagogę, gdzie przed jej wejściem powitał go główny rabin Rzymu Elio Toaff. Po raz pierwszy od czasów apostolskich następca Świętego Piotra wszedł do żydowskiego domu modlitwy, modlił się i przemawiał do Żydów. W wygłoszonym wówczas przemówieniu papież wypowiedział słynne słowa, że Żydzi są "starszymi i umiłowanymi braćmi chrześcijan".

  • muszle.jpg

    Odpowiadamy 4

    Poniższe zdjęcie przedstawia muszle św. Jakuba, są one symbolem pielgrzymów, którzy podróżują do miejscowości Santiago de Compostela. Znajduje się tam grób Jakuba Apostoła Większego. W taką pielgrzymkę dwukrotnie udał się również Papież Jan Paweł II. Wspominał On również to miejsce oraz symbole św. Jakuba w Orędziu z okazji IV Światowego Dnia Młodzieży.

     

  • 1[2].jpg

    Odpowiadamy 5

    Powyższe zdjęcie zostało zrobione podczas pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Egiptu w 2000 roku. Kulminacyjnym punktem pielgrzymki była modlitwa Jana Pawła II w „kaplicy płonącego krzewu” w klasztorze św. Katarzyny na Górze Synaj. Pielgrzymka ta był pierwszym etapem Pielgrzymki Jubileuszowej, mającej uczcić dwutysięczną rocznicę narodzin Jezusa. Podczas liturgii na Górze Synaj Papież odniósł się do objawienia Boga właśnie na tej górze oraz przekazania ludziom dziesięciu przykazań. Mówił On m.in. „Dziesięcioro Przykazań to nie wymysł tyrańskiego Władcy, narzucony nam arbitralnie. Przykazania zostały wyryte w kamieniu, ale przede wszystkim zostały zapisane w ludzkim sercu jako uniwersalne prawo moralne, zachowujące moc w każdym czasie i miejscu. Dzisiaj tak jak zawsze Dziesięć Słów Prawa to jedyny autentyczny fundament życia jednostek, społeczeństw i narodów. Dzisiaj tak jak zawsze jest to jedyna przyszłość ludzkiej rodziny. (…) Zachowywać przykazania znaczy być wiernym Bogu, ale także być wiernym nam samym, naszej prawdziwej naturze i naszym najgłębszym dążeniom”.