WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

Pełna wrażeń wycieczka do Wrocławia

"Natura nie jest miejscem do odwiedzenia. To jest nasz dom." (Vincent Van Gogh)

13 maja br. uczestnicy projektu ,,Oblicza Dialogu" wybrali się na jednodniową wycieczkę do Wrocławia, urokliwego miasta położonego  na Nizinie Śląskiej, nad Odrą i czterema jej dopływami. Wrocław jest historyczną stolicą Dolnego Śląska, a także całego Śląska.

Uczniów z grupy projektowej szczególnie zainteresowało wrocławskie zoo, w którym mieści się Afrykarium z różnorodnymi ekosystemami związanymi  ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. To pierwsze w Polsce oceanarium oraz jedyne na świecie, które poświęcone jest faunie i florze jednego kontynentu. Dzięki temu niezwykłemu miejscu można zobaczyć Afrykę w dwie godziny! Zwiedzając różnorodny  świat „Czarnego Lądu”, uczniowie poznali  mieszkańców Morza Czerwonego, w tym przepiękne rafy koralowe. W  podziemiach Afryki Wschodniej dostrzegli  m.in. podwodne harce hipopotamów nilowych, zakochane mrówniki, energiczne pilchy afrykańskie, fascynującą kolonię golców i jedyne w swoim rodzaju, endemiczne ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki. Przeszli  także obok potężnego  wodospadu. Następnie na kilkanaście minut  zanurzyli się w głębiach Kanału Mozambickiego. Stojąc w podwodnym tunelu, byli  otoczeni przez  m.in. rekiny czarnopłetwe, szare, brunatne i lamparcie, płaszczki – orlenie cętkowane i omańskie, a także inne ryby oceaniczne. Nie mogło również zabraknąć spotkania z pingwinami przylądkowymi (tońcami),  kotikami afrykańskimi,  zachwycającymi meduzami,  niebezpiecznymi  skrzydlicami, murenami oraz mało poznanymi, świecącymi w mroku głębin latarnikami.

Na finiszu zwiedzania Afrykarium  czekała na młodzież prawdziwa dżungla otaczająca rzekę Kongo. Pośród bujnej roślinności,  swobodnie fruwających złotokosów, toko nosatych czy turako fioletowych, czają się jedne z najbardziej niebezpiecznych zwierząt świata – krokodyle nilowe.

Niezapomnianych wrażeń dostarczył także pobyt w Ogordzie Japońskim, o którym można powiedzieć, że jest namiastką prawdziwej,  japońskiej kultury. Podczas spaceru szerokimi alejami uczniowie podziwiali: kaskadę wodną (męską  o szybko spadającej kurtynie wody oraz wolną płynącą, dwustopniową- żeńską), staw obfitujący
 w różnokolorowe, wiekowe karpie Koi, most uwieńczony ozdobnym dachem w typowym, japońskim stylu. Przepiękna, kwitnąca o tej porze roku różnorodna roślinność dopełniała całości.
W części południowej Ogrodu,  które nawiązuje w dużej mierze do typowych, przydomowych ogrodów japońskich, pięknie prezentował się domek  w postaci pawilonu typu Sukija z przystrzyżonymi żywopłotami oraz fragmentem kamienni – trawiastego ogrodu. Tu  i ówdzie można było dostrzec wypielęgnowane drzewka bonzai.

Ponieważ bez wody nie ma życia i wszystko od niej się zaczyna, dlatego uczniowie kłodawskiej ,,Jedynki” udali się także do Hydropolis, czyli Centrum Wiedzy o Wodzie. Już przed wejściem do tego magicznego miejsca ,,czekała” na uczniów drukarka wodna. To najdłuższa w Europie tego typu instalacja- mierzy 46,5 m długości. Na ścianie wody kreowane są różne wzory i napisy. Drukarka działa niczym kurtyna, rozchylając się przed zwiedzającymi. Dziewczęta i chłopcy mieli niepowtarzalną okazję wejścia do batyskafu, przyjrzenia się z bliska symulatorowi śniegu oraz ogniowi z pary wodnej! Edukacyjny charakter podkreślił także film, z który można się było dowiedzieć, skąd w ogóle wzięła się na Ziemi woda.