ZWIEŃCZENIE WSZYSTKICH DZIAŁAŃ, CZYLI PODSUMOWANIE PROJEKTU

Podsumowanie IX edycji projektu edukacyjno - wychowawczego
„Oblicza Dialogu. Młody Asyż: Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju"
 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Świętego Jana Pawła II
w Kłodawie

             W dniu 16 maja  br. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Świętego Jana Pawła II
w Kłodawie odbyło się uroczyste podsumowanie IX edycji projektu edukacyjno - wychowawczego „Oblicza Dialogu. Młody Asyż: Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju”, który w bieżącym roku szkolnym przebiegał pod hasłem  „Pan Wszelkiego Stworzenia. Obraz natury w religiach i kulturach świata”.

            Przez sześć miesięcy uczestnicy pochylali się nad zagadnieniami odnoszącymi  się do relacji człowieka z naturą, przyrodą, światem materialnym, ale także ze sferą duchową - relacje z Bogiem. Od listopada ubiegłego roku kształciliśmy  wrażliwości na piękno natury oraz poznawanie wzajemnych relacji człowieka i środowiska.  Powtórny udział w projekcie podyktowany został faktem,  iż  pontyfikat  patrona szkoły - Jana Pawła II - to ekumenizm, otwarcie się Kościoła na inne religie. Doskonale wiemy, że papież był też wielkim miłośnikiem przyrody. To również  hołd oddany  patronowi szkoły, to swoista kontynuacja działań tego  Wielkiego Polaka. Spotkanie, nie bez znaczenia, odbyło się na dwa dni przed Świętem Patrona Szkoły.

 

W dniu podsumowania działań projektowych  uczniowie  kłodawskiej ,,Jedynki”, pod opieką nauczycieli, przygotowali okolicznościowy program artystyczny. Dzieci zaprezentowały słowo mówione, śpiew a także  prezentację multimedialną przedstawiającą tegoroczne działania podejmowane w ramach realizowania IX edycji projektu ,,Oblicza Dialogu''.

 Dobór miejsca spotkania  zewnętrzna strefa relaksu, w której mieści się zewnętrzna pracownia ekologiczna wśród zieleni, przepięknych kwiatów, krzewów, roślin, dekoracja, klimatyczny nastrój oraz występ uczniów doprowadził zaproszonych gości i uczestników do zadumy i wzruszenia. Uczestnicy wszystkimi zmysłami mieli możliwość odbierać otaczającą nas przyrodę. Każdego dnia uczniowie mogą wykorzystywać ten urokliwy zakątek, aby rozładować emocje, wyciszyć się, być w bezpośrednim kontakcie ze światem przyrody.            

Dodatkowo nie bez przyczyny w butonierkach umieściliśmy niezapominajki. Otóż w przeddzień naszego spotkania 15 maja był Dzień Niezapominajki. W tym dniu promujemy w sposób szczególny walory przyrody oraz przypominamy o potrzebie   jej ochrony.

Podczas spotkania udowodniliśmy, że kłodawska,, Jedynka" jest szkołą międzykulturową, a społeczność szkolna jest otwarta na drugiego człowieka, inną kulturę i religię.  Zaprosiliśmy na spotkanie reprezentantkę Ukrainy, która w Kłodawie znalazła swoje miejsce na ziemi, spokój i bezpieczeństwo. Zaproszony gość opowiedział o religii prawosławnej i przyrodzie stanowiącej piękno ukraińskiej ziemi.

Dodatkowym ważnym elementem spotkania była wspólna  degustacja zdrowych, naturalnych  potraw i napojów. Dania przygotowali na podstawie zasad zdrowego żywienia uczestnicy i opiekunowie projektu. Bazowaliśmy głównie na warzywach owocach i nasionach. Stoły bogate były w różnego rodzaju sałatki warzyw, koktajle warzywne i owocowe, zdrowe sosy i pasty, wodę mineralną ze świeżą miętą pochodzącą z  naszego przyszkolnego ogródka.                     

Na koniec spotkania dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Świętego Jana Pawła II w Kłodawie  dokonała podsumowania kilkumiesięcznych działań oraz serdecznie podziękowała wszystkim osobom, które przyczyniły się do realizacji tego projektu. Jednocześnie wyraziła wdzięczność i podziw dla działań całej grupy projektowej oraz opiekunów projektu.

Całe spotkanie było ucztą duchową a klimat  przy otaczającej nas przyrodzie, nadał uroczystości głęboki wymiar i wzruszającą atmosferę.  Spotkanie nie tylko przybliżyło obraz natury, ale było zadumą nad znaczeniem słowa tolerancja i pokój. Pozwoliło rozwinąć wyobraźnię, na długo pozostanie w pamięci uczestników projektu.