Działamy

  • mm1.jpg

    Projektowa burza mózgów – mapy myśli

    Nasz udział w nowej X edycji poprzedziły już we wrześniu wstępne przygotowania, takie jak ogólne zapoznanie z projektem, jego założeniami, hasłem przewodnim.Pracowaliśmy indywidualnie i zespołowo.

  • nekropolie1.jpg

    Szlakiem krakowskich cmentarzy

    W Krakowie znajduje się kilka cmentarzy, które warto zobaczyć. To nie tylko miejsca wiecznego spoczynku osób ważnych dla grodu Kraka, ale także piękne zabytkowe nagrobki. Najbardziej znaną nekropolią jest oczywiście Cmentarz Rakowicki. 

  • cmentarze1.jpg

    Cmentarze na świecie

    Cmentarze to swoista architektura sacrum. W przeszłości cmentarze były miejscami szczególnymi, lokalizowanymi w ważnej części miasta, w pobliżu miejsc sakralnych. Specjalnymi dekretami ustalano ich wielkość w zależności od wyznania i wielkości parafii. 

  • sapanta1.jpg

    Czy sztuka cmentarna może mieć wymiar radosny? Wesoły Cmentarz

    Pewnie dla wielu z nas określenie „wesoły cmentarz” brzmi jak oksymoron. Jednak żałoba nie we wszystkich krajach ma czarny kolor, a pogrzeb nie musi być czasem smutku. W rumuńskiej wsi Sapanta znajduje się Wesoły Cmentarz, który zasłynął szeroką gamą barw, a także zwyczajami tamtejszej ludności, wielowymiarową kulturą dotyczącą pochówku i upamiętniania zmarłych. 

  • konkurs_rec.jpg

    Szkolny Konkurs Recytatorski

    Stało się już tradycją, że co roku organizowany jest dla naszej społeczności uczniowskiej konkurs dotyczący Karola Wojtyły. W tym roku został on zorganizowany pod hasłem „Śladami Jana Pawła II. Architektura sakralna oraz miejsca kultu związane z osobą Karola Wojtyły” z okazji 103-lecia urodzin i 44. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w ramach X edycji projektu Oblicza Dialogu.

  • konkurs_literacki.jpg

    Szkolny Konkurs Literacki

    Szkolny Konkurs Papieski  „Śladami Jana Pawła II. Architektura sakralna oraz miejsca kultu związane z osobą Karola Wojtyły. z okazji 103-lecia urodzin i 44. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w ramach X edycji projektu Oblicza Dialogu – odsłona literacka.

  • konkurs_art.jpg

    Szkolny Konkurs Artystyczny

    Szkolny Konkurs Papieski  „Śladami Jana Pawła II. Architektura sakralna oraz miejsca kultu związane z osobą Karola Wojtyły” z okazji 103-lecia urodzin i 44. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w ramach X edycji projektu Oblicza Dialogu – odsłona artystyczna.

  • synagogi1.jpg

    Synagogi w Krakowie

    Na terenie krakowskiego Kazimierza znajduje się obecnie 7 synagog - to naprawdę niewiele w porównaniu ze stanem sprzed II wojny światowej, kiedy w całym Krakowie funkcjonowało co najmniej 90 synagog i domów modlitwy. 

  • swiatynie1.jpg

    Świątynie różnych wyznań w Krakowie

    Aby odwiedzić świątynie i miejsca kultu wielu wyznań nie trzeba wcale jeździć po całym Krakowie. Wystarczy udać się na Rynek Główny. Na nim oraz w jego okolicach możemy odnaleźć takie świątynie katolickie, ewangelicko-augsburską, prawosławną czy cerkiew grekokatolicką.

  • grecja1.jpg

    Architektura sakralna starożytnej Grecji

    W naszej podróży przez różne miejsca kultu nie mogłoby zabraknąć najstarszych przykładów architektury sakralnej. Wśród nich ciekawie prezentuje się uświęcona przestrzeń starożytnej Grecji. 

  • rzym1.jpg

    Architektura sakralna starożytnego Rzymu

    Politeistyczny świat starożtności pozostawił do naszych czasów ciekawe przykłady budowli sakralnych. Wśród nich uwagę przyciąga architektura sakralna starożytnego Rzymu. Jeden z uczestników naszego projektu zajął się opracowaniem tego tematu. 

  • slajdowisko1.jpg

    Szkolne Slajdowisko

    Zwyczajem lat poprzednich i w tej edycji projektu udało nam się zorganizować Szkolne Slajdowisko, podczas którego nasza prof. Anna Manczyk  - geograf i podróżniczka – pokazała nam miejsca kultu buddyjskiego Ladakhu.

  • styl1.jpg

    Styl romański i gotycki w Polsce

    W średniowieczu rozwinęły się dwa ciekawe style architektoniczne – romański i gotycki. Romanizm w Polsce przypada na X-XIII wiek, natomiast gotyk pojawił się w XIII wieku i trwał do końca XV wieku. 

  • zakony1.jpg

    Żeńskie zakony klauzurowe w Krakowie

    Jedna z naszych uczestniczek projektu opracowała temat żeńskich zakonów klauzurowych w Krakowie. Prezentujemy efekty jej pracy. 

  • sanktuaria1.jpg

    Polskie sanktuaria maryjne

    W Polsce znajduje niemal 450 sanktuariów maryjnych. Najsłynniejszym z nich jest bez wątpienai sanktuarium maryjne na Jasnej Górze w Częstochowie, które odwiedza rocznie około 4 milionów osób. Jednak wierni równie chętnie pielgrzymują do innych sanktuariów.

  • sanktuarianaswiecie1.jpg

    Sanktuaria na świecie

    Sanktuaria to popularne miejsca pielgrzymkowe, które przyciągają turystow z całego świata. Dla osób wierzących mają szczególne znaczenie jako wyjątkowe miejsce kultu. których powstanie związane jest z objawieniem lub cudem (wydarzeniem nadprzyrodzonym), cudownym wizerunkiem lub relikwiami.

     

  • sanctuary1.jpg

    Najsłynniejsze świątynie świata

    Świątynie chrześcijańskie, muzułmańskie, żydowskie, hinduistyczne, buddyjskie, starożytne - niemal w każdym zakątku świata można podziwiać wspaniałe budowle o charakterze sakralnym. 

  • koscioly1.jpg

    Najbardziej znane kościoły w Polsce

    Polska turystyka sakralna ma się dobrze. Nad Wisłą znajduje się kilkanaście tysięcy kościołów, wśród których znaleźć można liczne zabytki i perły architektury.

  • architektura_sakralna1.jpg

    Architektura sakralna

    Czym charakterezyje się archotektura sakralna? Jakie są podstawowe elementy projektu architektury sakralnej? Jakie znaczenie ma architektura sakralna w kulturze? To tylko kilka z tematów opracowanych w naszej prezentacji. Podajemy tez przykłady rchitektury sakralnej.

  • 1.jpg

    Najstarsze kościoły w Polsce

    W Polsce znajduje się wiele ciekawych architektonicznie kościołów. Wśród nich są i takie, których historia sięga okresu średniowiecza. Oto kilka z najbardziej znanych starych kościołów w naszym kraju. 

  • gazetka1.jpg

    Ścienna gazetka

    W ramach projektu przygotowaliśmy również ścienną gazetkę na temat świątyń różnych wyznań.

     

  • slowianskie.jpg

    Słowiańskie miejsca kultu

    NIe ma w Polsce żadnych świątyni dawnych słowiańskich bóstw, ale są pewne ślady pogańskich miejsc kultu. To przede wszystkim zagadkowe kręgi kamiennych głazów, tajemnicze góry i wzgórza, uważane przed wiekami za święte. 

  • santeria1.jpg

    Santeria miejsca święte

    W naszych poszukiwaniach różnych miejsc kultu trafiliśmy na zadziwiającą religię, która łączy afrykańskie wierzenia z katolickimi praktykami. Po dyskusji na temat santerii jedna z osób uczestniczących w projekcie przygotowała ciekawą prezentację. 

  • buddyjskie1.jpg

    Buddyjskie miejsca sakralne

    Centrum religijnego i duchowego życia w buddyzmie stanowią klasztory buddyjskie. Zazwyczaj składają się z jednego budynku albo całego kompleksu budynków, w których przebywają oraz praktykują mnisi buddyjscy bądź mniszki buddyjskie.

  • mudejar1.jpg

    Wpływ islamu na chrześcijańską architekturę Hiszpanii

    Mudejar to wyjątkowy styl w hiszpańskiej architekturze, który idealnie łączy elementy islamskie i chrześcijańskie. Nazwa wywodzi się od Maurów (nazywano ich mudejarami), żyjącymi na ziemiach hiszpańskich w okresie średniowiecza. W tym stylu powstały najwyrazistsze i najbardziej oryginalne pod względem architektonicznym budowle w Hiszpanii, w tym także kościoły i klasztory. 

  • shintō1.jpg

    Miejsca kultu religii shintō

    Shintō to tradycyjna religia Japonii, występująca niemal wyłącznie na terenie tego kraju. Charakteryzuje się politeizmem oraz różnorodnością kultów. Shintō nie ma założyciela, ogólno przyjętego kanonu ani koncepcji nawrócenia. Najważniejsza jest równowaga między światem bogów, naturą i człowiekiem.

  • zamosc1.jpg

    Architektura sakralna Zamościa

    Zamość to renesansowe miasto idealne, które zachwyca swoją harmonijną zabudową i piękną architekturą, także sakralną. Zamość nazywa się także miastem arkad. 

  • stambul1.jpg

    Stambuł - miasto wielu kultur i religii

    Liczne meczety, ale także synagogi i kościoły chrześcijańskie - to wszystko można podziwiać w Stambule, czyli mieście idealnie łączącym islam z judaizmem i chrześcijaństwem. 

  • mandala2.jpg

    Mandala - lekcja uczniowska

    Jeden z naszych uczestników projektu przygotował i przeprowadził lekcję uczniowską na temat Mandali, jej pochodzeniu, znaczeniu w różnych nurtach religijnych, śladach w sztuce i architekturze różnych kultur.