Działamy

  • lublin-1034105_960_720.jpg

    Rzym ma swoją Kaplicę Sykstyńską, a Lublin Kaplicę Trójcy Świętej na zamku

    Gotycka Kaplica Trójcy Świętej została wzniesiona wraz z zamkiem na lubelskim wzgórzu przez króla Kazimierza Wielkiego w drugiej połowie XIV wieku. Następnie ozdobiono ją unikatowymi freskami bizantyńsko-ruskimi, ukończonymi w 1418 roku. Jest najcenniejszym lubelskim zabytkiem i jednocześnie jednym z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie! W kwietniu br. udało nam się z miłą Panią Przewodnik poznać bliżej tę lubelską perełkę i zobaczyć niezwykły krajobraz naszego miasta zbudowanego na siedmiu wzgórzach. Wypełniają go m.in. różne świątynie...

  • vatican-6239556_960_720[1].jpg

    Zobacz makietę bazyliki św. Piotra w Rzymie

    Jedna z uczestniczek projektu "Oblicza Dialogu" z V LO w Lublinie w mistrzowski sposób wykonała makietę bazyliki św. Piotra w Rzymie. Artyści zaangażowani w budowę bazyliki: Donato Bramante, Rafael, Michał Anioł, Maderno, Bernini z pewnością byliby zachwyceni, gdyby zobaczyli to miniaturowe dzieło Julki, przedstawiające świątynię, którą budowano ponad 100 lat. Zapraszamy zatem do obejrzenia makiety.

  • organ-7103541_960_720.jpg

    Wywiady z uczniami V LO w Lublinie wykonującymi muzykę organową

    Muzyka organowa czyni śpiew w Mszy Świętej czymś wzniosłym, a zastosowanie organów w liturgii występuje już w VII wieku po Chrystusie. Dwóch uczniów V LO w Lublinie to organiści. Zadaliśmy im kilka pytań m.in. związanych z organami, muzyką organową, praktyką gry na organach czy niezręcznymi sytuacjami, jakie organiście mogą się przytrafić. Odpowiedzi Adasia i Dawida w prezentacji. Przy okazji: największe organy świata znajdują się w Atlantic City Convention Hall w USA (336 głosów). W Polsce pozycję lidera mają organy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu (150 głosów), potem instrument z bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie (101 głosów), zaś kolejne to organy w bazylice archikatedralnej w Gdańsku – Oliwie (96 głosów).

  • Bez_nazwy[1].jpg

    Zamojska synagoga w grafice

    Uczeń naszej szkoły wykonał grafikę przedstawiającą renesansową synagogę w Zamościu. To budynek z 1610 roku. Do II wojny światowej była tu żelazna złocona bima uważana za najoryginalniejszą i najpiękniejszą w Polsce, a także m.in. wielka 9-ramienna menora. Do sali modlitw prowadził portal z napisem z Psalmu 118,20 „Oto jest brama Pana, przez nią wejdą sprawiedliwi”. Zespół Lovlu przygotował krótką prezentację synagogi.

  • cereals-5399962_960_720.jpg

    Kaplica Ruchu Światło-Życie w Lublinie

    O związkach ks. Franciszka Blachnickiego z Lublinem, bogatej symbolice eklezjologicznej kaplicy Ruchu Światło-Życie na lubelskim Sławinku oraz obecności przedstawicieli zespołu Lovlu na otwarciu wystawy autorstwa Grażyny Wilczyńskiej poświęconej założycielowi Oazy przed Kościołem Akademickim KUL w dniu 27 marca 2023 roku opowiada w swojej prezentacji Natalia.

  • Bez_nazwy.jpg

    Jak romeiros z azorskiej Wyspy św. Michała nawiedzają świątynie i wyznają wiarę?

    Dnia 20 marca 2023 roku, w ramach projektu „Oblicza dialogu”, Ks. prof. Andrzej Pietrzak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego opowiadał „Jak romeiros z azorskiej Wyspy św. Michała nawiedzają świątynie i wyznają wiarę?”. Azory to położone na Oceanie Atlantyckim wyspy, należące do Portugalii. Romeiros to nikt inny, jak azorscy pielgrzymi – mężczyźni. Każdego roku w Wielkim Poście okrążają wyspę i nawiedzają świątynie (ok. 320 km) z konkretną intencją… Jaką?

  • s.jpg

    Z wizytą w Jeszywas Chachmej, synagodze i na starym cmentarzu żydowskim w Lublinie

    13 marca 2023 r. uczniowie V LO realizujący projekt z cyklu „Oblicza dialogu” pt. „Uświęcona przestrzeń. Architektura sakralna oraz miejsca kultu w religiach i kulturach” odwiedzili przedwojenną Wyższą Szkołę Rabinacką o nazwie Jeszywas Chachmej (Szkoła Mędrców) na ul. Lubartowskiej, w tym czynną synagogę oraz stary cmentarz żydowski na ul. Kalinowszczyzna. Przewodnikiem po tych miejscach był Pan prof. Maciej Münnich, historyk z Katedry Historii Starożytnej, Bizantyńskiej i Średniowiecznej KUL. O Jeszywas Chachmej opowiadały również Marysia i Nikola.

  • vatican-6239556_960_720.jpg

    Wędrowanie do wielkopostnych kościołów stacyjnych a churching

    Czym jest churching? Czym różni się to zjawisko od wędrowania do wielkopostnych kościołów stacyjnych? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższej prezentacji. Zachęcamy też do zapoznania się z postacią św. Andrzeja Boboli, pod którego wezwaniem znajduje się w Lublinie ciekawy współczesny wielkopostny kościół stacyjny.

  • eye-1132531_1280.jpg

    Gigawiara na gigapanoramach

    Nasz świat nieustannie rozwija się w różnych obszarach. Z duchem czasu idzie również sposób przedstawiania naszej wiary w wirtualnym świecie. Czy wiecie, że kościoły możemy odwiedzić dziś również w nowoczesny sposób, nawet BEZ WYCHODZENIA Z DOMU! Zainteresowany? Wejdź i dowiedz się więcej!

  • church-3388781_1280.jpg

    Świątynie odwiedzone przez Benedykta XVI

    "Świątynia jest widzialnym znakiem niewidzialnego Boga" - powiedział papież Benedykt XVI w Barcelonie, w 2010 roku. Upamiętniając postać zmarłego niedawno papieża udajemy się w podróż jego śladami. Oto kilka świątyń, które odwiedził i myśli, które tam wypowiedział.

  • jakobsweg-955790_960_720.jpg

    Wywiad z pielgrzymem Drogi św. Jakuba

    Jedna z uczestniczek naszego projektu „Oblicza Dialogu” w czasie ferii zimowych przeprowadziła wywiad z Ks. Przemysławem Ruszniakiem – duszpasterzem z Bychawy, który kilka razy pielgrzymował Drogą św. Jakuba do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Ks. Przemek opowiada o tym jako to się stało, że wyruszył tam po raz pierwszy, o pięknie krajobrazu, o duchowych przeżyciach związanych z pieszym pielgrzymowaniem. Zapraszamy do zajrzenia do prezentacji!

  • chapel-3755000_1280.jpg

    Kapliczki w kulturze

    Czy zastanawialiście się kiedyś nad historią i znaczeniem kapliczek przydrożnych w naszej kulturze? Co decyduje o tym, gdzie się je stawia? Jak wyglądają w innych krajach i czym różnią się od naszych? Warto poznać historię tego elementu małej architektury. Prezentujemy tu między innymi własne zdjęcia kapliczek z okolic Ostrowa Lubelskiego.

  • santo-antonio-4920223_960_720.jpg

    Święty Antoni i jego kult w Radecznicy

    O objawieniach św. Antoniego z (Lizbony) Padwy w Radecznicy na Roztoczu, bazylice i klasztorze ojców bernardynów, kaplicy na źródłach wodnych i naszej wizycie w tym miejscu dowiecie się przeglądając załączoną prezentację.

  • kapliczka.jpg

    Górecko Kościelne - miejsce objawień i kultu św. Stanisława

    Urokliwy obraz i walory Górecka Kościelnego. Ciekawe i tajemnicze miejsca, przydrożne kapliczki, dzwonnica, kościół i cmentarz. Przewodnik po miejscowości oraz wrażenia z naszej wizyty.