Korzystamy

  • bible-1068176_960_720.jpg

    Przepiękna gotycka katedra w Pelplinie

    Wspomnienie Jakuba z V LO w Lublinie – finalisty olimpiady teologicznej 2023 roku.

  • cross-2914911_960_720.jpg

    Ormianie w Lublinie, Zamościu i we Lwowie – historia i współczesność

    Skąd pochodzą i jakiego wyznania są Ormianie? Jakie są charakterystyczne elementy liturgiczne w Kościele katolickim obrządku ormiańskiego? Co to jest chaczkar i gdzie można zobaczyć go w Zamościu i w Lublinie? Gdzie znajdują się wyjątkowo piękne kamienice ormiańskie i jakie tematy religijne przedstawiają? Co przedstawiają malowidła Jana Henryka Rosena zdobiące katedrę ormiańską we Lwowie? Zajrzyj do prezentacji ukazującej wielokulturowy koloryt polsko-ukraińskiego pogranicza. Zapraszam.

  • mosaic-200864_960_720.jpg

    Dlaczego mozaiki wprawiają w zachwyt?

    Porównuje się je nawet do cekinów, które w epokach bez prądu lśniły w słońcu niczym cekiny zdobiąc m.in. chrześcijańskie bazyliki od około IV wieku. Zatem co to jest mozaika? Gdzie i kiedy wykonywano najstarsze mozaiki? W jakiej kolorystyce? Z czego je robiono? Co przedstawiają? Pokazujemy również przykłady tej niesamowitej techniki zdobniczej. Zapraszamy, zajrzyj do naszej prezentacji!

  • nicholas-4860757_960_720.jpg

    Mikołaj Kopernik i świątynie z nim związane

    Rok 2023 przeżywamy pod patronatem Mikołaja Kopernika. Mija 550 lat od jego narodzin i 480 lat od jego śmierci. Z tej okazji przyglądamy się świątyniom, z którymi ten wybitny uczony był związany.

  • peru-143875_1280.jpg

    Zapraszamy do Machu Picchu

    Ludzie nawiedzają kościoły, cerkwie, synagogi, meczety - miejsca święte – „miejsca kultu” różnych religii. Ale czy każdy z nas wie kim byli Inkowie? Czy znamy kulturę i religię Inków? Czy wiemy jakie są ich miejsca kultu? Mimo że państwo Inków nie istnieje już od wieków, to ich miejsca kultu zachowały się do naszych czasów. Zapraszamy do zapoznania się z historią jednego z takich miejsc – Machu Picchu!

  • baroque-629988_960_720.jpg

    Świątynia św. Jakuba w Santiago de Compostela

    Katedra św. Jakuba to punkt kulminacyjny każdej duchowej pielgrzymki do Santiago de Compostela. Jest to kluczowe dzieło sztuki romańskiej, jednak zbiegają się w nim liczne style architektoniczne. Zachwyt budzą fasady i kadzielnica ważąca 60 kg.

  • uluru-g50877a99c_1920.jpg

    Uluru - święte miejsce Aborygenów w Australii

    Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na pytania, takie jak: kim są Aborygeni?, czym jest Uluru (Ayers Rock)?, jaką rolę ta tajemnicza skała pełni w wierzeniach i w życiu Aborygenów?, co przedstawiają malowidła w jaskiniach Uluru? oraz wiele innych ciekawych faktów to zapraszamy do zapoznania się z naszą prezentacją!

  • easter-island-3733247_1280.jpg

    Tajemnice posągów Wyspy Wielkanocnej

    Wyspa Wielkanocna to niezwykle tajemnicze miejsce na Oceanie Spokojnym, które należy do państwa Chile. Zanjduje się tam 887 kamiennych, budzących ciekawość posągów Moai. To one właśnie przyciągają uwagę turystów. Co kryje historia powstania tych posągów i jakie wierzenia są z nimi związane?

  • travel-g414994aaa_1280.jpg

    Skalne świątynie Kapadocji

    Naszym marzeniem jest odwiedzić Kapadocję! To przepiękny region w Turcji, który przypomina księżycowy krajobraz. Wypełniają go skalne mieszkania i podziemne miasta. Biblijne „Dzieje Apostolskie” wspominają o mieszkańcach Kapadocji, którzy byli obecni w Jerozolimie w dniu Zesłania Ducha Świętego. Tutaj rozwijało się chrześcijaństwo i monastycyzm. Tu powstały niezwykłe skalne świątynie…

  • chartres-cathedral-1021666_1280.jpg

    Tajemnica labiryntu w Chartres

    Labirynt umieszczony w kamiennej posadzce gotyckiej katedry NMP w Chartes jest jedynym, dużym, zachowanym oryginalne, średniowiecznym labiryntem. Budzi zrozumiałe zainteresowanie i fascynację. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją na jego temat i do poznania m.in. idei labiryntu chrześcijańskiego i starożytnego.

  • stained-glass-1181864_960_720.jpg

    Witraże w przestrzeni sakralnej

    Światło zaklęte w kolorowych szkiełkach ukazujące majestatyczne obrazy… Zapewne każdy z nas podziwiał witraże w pobliskim kościele… Ale jakie są początki tej formy sztuki wypełniającej przestrzenie świętych miejsc? Gdzie można zobaczyć najpiękniejsze witraże na świecie i w Polsce?  Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tej formie sztuki ukazującej m.in. historie postaci biblijnych i życiorysy świętych to zapraszamy do obejrzenia naszej prezentacji.

  • happy-1703244_1280.jpg

    Wesoły cmentarz

    Czy cmentarz może być wesoły? Zapraszamy na krótką podróż do Rumunii, w której wspólnie znajdziemy odpowiedź na to pytanie.

  • lights-1088141_1280.jpg

    Latarnie umarłych

    Latarnie umarłych - powstałe w XII wieku, kiedyś tak sławne, a aktualnie o większości słuch zaginął. Teraz są traktowane jako coś przypominającego o dawnych dziejach. Po co one służyły? Co miały na celu? Na te, jak i na inne ciekawe pytania znajdziecie odpowiedź w prezentacji. Zapraszam!