Kultura kształtująca wiarę - pokaz mody

  • Zdj. 1  Pokazowe
    Zdj. 1 Pokazowe
  • Zdj. 2  Muzułmanka
    Zdj. 2 Muzułmanka
  • Zdj. 3  Muzułmanka
    Zdj. 3 Muzułmanka
  • Zdj. 4 Muzułmanki
    Zdj. 4 Muzułmanki
  • Zdj. 5  Żydówka
    Zdj. 5 Żydówka
  • Zdj. 6  Hindus
    Zdj. 6 Hindus
  • Zdj. 7  Hindus
    Zdj. 7 Hindus
  • Zdj. 8  Hinduska
    Zdj. 8 Hinduska
  • Zdj. 9  Hinduska
    Zdj. 9 Hinduska
  • Zdj. 10  Hinduskie małżeństwo
    Zdj. 10 Hinduskie małżeństwo
  • Zdj. 11  Chinka / Japonka
    Zdj. 11 Chinka / Japonka
  • Zdj. 12  Buddyjska mniszka
    Zdj. 12 Buddyjska mniszka
  • Zdj. 13  Buddyjska mniszka
    Zdj. 13 Buddyjska mniszka
  • Zdj. 14   Buddyjska mniszka
    Zdj. 14 Buddyjska mniszka
  • Zdj. 15   Buddyjska mniszka
    Zdj. 15 Buddyjska mniszka
  • Zdj. 16  Hinduska ceremonia zaślubin
    Zdj. 16 Hinduska ceremonia zaślubin
  • Zdj. 17  Hinduska ceremonia zaślubin
    Zdj. 17 Hinduska ceremonia zaślubin
  • Zdj. 18  Hinduskie małżenstwo
    Zdj. 18 Hinduskie małżenstwo
  • Zdj. 19  Hinduskie małżenstwo
    Zdj. 19 Hinduskie małżenstwo

Muzułmanka

Ubiór muzułmanki musi być przede wszystkim skromny. Kobieta wyznająca islam poprzez swój ubiór oddaje cześć swojemu bogu, pokazuje mu jak bardzo go szanuje. Na zdjęciu nr 2 widzimy dziewczynę, która ma na sobie czarną, codzienną szatę oraz hidżab w turkusowym kolorze, który oznacza czystość i istnienie duszy, niebo. Hidżab to inaczej po prostu chusta, która zakrywa włosy, uszy i szyję. Jest bardzo powszechnie używana przez kobiety wierzące w Allaha. Druga kobieta (zdj. 3) jest odmiennie ubrana. Jest w całości, z wyjątkiem oczu, zasłonięta chustą, tym razem burką bądź nikabem. Te dwa okrycia różnią się tym, że burka może dodatkowo mieć na oczach siateczkę, natomiast nikab nie. Dlaczego w islamie jest zasada zakrywania ciała przez kobiety? Ponieważ ta religia nakazuje być kobiecie skromną. Nakaz noszenia chust zawarty jest w Koranie. Pokazywanie kobiecych wdzięków jest zakazane, po prostu karane. Często islamistki, które nie noszą szat, są uznawane jako niewierne. 

Żydówka

Na zdjęciu 5 przedstawiona jest Żydówka. Ma na głowę zarzuconą czerwoną chustę, jest ubrana bardzo skromnie, nie posiada biżuterii ani żadnego znaku szczególnego, który powodowałby wyróżnienie spośród tłumu. Niektórych żydów można rozpoznać po stroju, np. najbardziej ortodoksyjni Żydzi nazywani są chasydami. Ich typowy ubiór wygląda mniej więcej tak: mężczyźni noszą czarne kapelusze, zastępowane w ostatni dzień tygodnia (sobotę) przez wspaniałe futrzane czapki. Zakładają białe koszule bez krawata i czarne chałaty, noszą brody oraz krótkie włosy z pejsami czyli długimi pasmami włosów wyrastających ze skroni. Kobiety zawsze ubierają się skromnie i najczęściej w czarnym kolorze. Mężatki noszą na głowie chusty lub kapelusze. Niektóre zakładają peruki, które uważane są za nakrycie głowy. Kobiety wyznające judaizm, po ślubie muszą ogolić głowę na łyso, dlatego uważają peruki jako nakrycia.

Zwykle sądzi się, że każdy Żyd nosi jarmułkę, czyli małą czapeczkę przykrywającą głowę mężczyzny. Nie zawsze noszona jest ona na co dzień. Natomiast obowiązkowo każdy Żyd musi ją założyć, gdy wchodzi do synagogi.

Hindus

Strój męski, który widać na fotografii 6 składa się z trzech części. Pierwsza to kurta, czyli luźna koszula sięgająca mniej więcej do kolan wykonana z lekkiego materiału. Druga to churidar, czyli w naszym języku spodnie, które w przeciwieństwie do damskich są luźne w udach, a obcisłe w łydkach. Trzecią częścią stroju stanowi turban, którego zadaniem jest utrzymanie długich włosów zapuszzcanych od dzieciństwa. Na zdjęciu 8 ukazany został strój kobiety wyznającej hinduizm. Ma ona na sobie sukienkę w kolorze czerwonym , w tej samej barwie ukazana jest chusta zapleciona w jej włosach. Na czole kobiety wisi łańcuszek, który dla wyznawców tej właśnie religii jest symbolem czystości oraz wiary. Hinduski noszą bardzo dużo biżuterii i ubierają się w wyraziste, kolorowe stroje. ''Kolorowa kropka'' między brwiami, którą posiadają hinduski, nazywa się bindi. Wiele kobiet maluje ją dla ozdoby, aczkolwiek niektóre wierzą, że przynosi szczęście.

Chinka / Japonka

Fotografia 11 nie przedstawia konkretnej religii, ma za zadanie pokazać jedynie, że mógłbyś równie dobrze urodzić się w innym państwie, mieć inną kulturę, religię, chodzić w różnym stroju. Warto wiedzieć, że masz prawo do swych wyborów, nikt nie może Cię krytykować, a Ty także musisz szanować poglądy innych ludzi.

Buddyzm

Nonteistyczny (nie wyznający boga) system filozoficzno-religijny, którego początki sięgają V w. p.n.e. i trwa do dziś. Stroje przedstawione przez dziewczyny (zdj. 12-15) są najczęściej kojarzone z mnichami i mniszkami buddyjskimi. Ubrania koloru ochry i pomarańczy są spotykane na co dzień, ponieważ według legendy były one noszone przez samego Buddę. Natomiast wśród tej grupy społecznej szaty świeckie, np. niebieskie, białe są zakazane pośród mnichów.

Strój weselny: Hindus i Hinduska

Ceremonie zaślubin (zdj. 16 i 17) i ślubna u hindusów może trwać wiele dni. Często przyszli małżonkowie poznają się dopiero w dni zaślubin, jednak nasza para zna się od bardzo dawna. Panna młoda (zdj. 18-19) nie urodziła się w hinduskiej rodzinie, dlatego nie przeszła wszystkich "zabiegów", jednak te ważniejsze tak. Ma na swoich rękach tatuaże z henny, czyli mehndi. Jak nakazuje hinduska tradycja na dzień przed ceremonią zaślubin przyszła panna młoda bierze udział w przyjęciu zwanym Mehndi Rasam. Ręce, od czubków palców po łokcie oraz nogi, od stóp po kolana zostają pokryte zawiłymi wzorami, pomiędzy którymi gdzieś ukryte zostaje imię pana młodego, które on sam jeszcze przed ceremonią ślubną musi znaleźć. Do tego piękna suknia, z tradycyjnymi wzorami, biżuterią oraz szeroki usmiech i nasza khush dulhan (śzczęśliwa panna młoda) gotowa!

Pan młody (zdj. 18-19) natomiast ma na głowie piękny turban, a ubrany jest w garnitur. Ciekawi was pewnie, co zawieszono mu na szyi... Są to pieniądze, które mają przynieść małżonkom szczęście we wspólnym życiu.