Udział młodzieży Publicznego Gimnazjum w Woli Radłowskiej w konferencji "Trudne Piękno. Życie i działalność Adama Chmielowskiego - św. Brata Alberta. Współczesna kontynuacja misji dobroczynności"

19 maja 2017 r. w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie gimnazjaliści uczestniczyli w konferencji „Trudne Piękno. Życie i działalność Adama Chmielowskiego - Św. Brata Alberta. Współczesna kontynuacja misji dobroczynności".

Spotkanie odbyło się z okazji obchodów Roku Świętego Brata Alberta. Jego organizatorem był  Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Konferencja została podzielona na dwie części.

I cześć

*Prelekcja siostry Teresy ze Zgromadzenia sióstr Albertynek „Kontynuacja misji św. Brata Alberta dziś.”

*Panel dyskusyjny prowadzony przez Alicję Popiel z TVP Kraków. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji:

Anna Dymna - Fundacja „Mimo Wszystko”

Janina Ochojska - Polska Akcja Humanitarna

ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski - Fundacja im. Brat Alberta

Jan Mela - Fundacja „Poza Horyzonty”

Tomasz Schimscheiner – Fundacja „Wawel z Rodziną”

II cześć

Prelekcja ks. biskupa Grzegorza Rysia „Postać Adama Chmielowskiego – Św. Brata Alberta oraz jego związki z Karolem Wojtyłą”.

W spotkaniu  poświęconym życiu i działalności św. Brata Alberta mocno akcentowano  kontynuację jego misji dobroczynności. Zaproszeni goście opowiadali młodzieży o swoich doświadczeniach w pracy z potrzebującymi, motywacji do działania, wyzwaniach i nadziejach. Zachęcali młodych do angażowania się na rzecz drugiego człowieka, podkreślali rolę „ mądrego pomagania”. Działalność charytatywna łączy się z doświadczaniem niezwykłej radości, ale nie jest wolna od problemów i rozterek, dlatego też zaproszeni goście radzili  młodym ludziom, jak postępować w sytuacjach trudnych.  W swoich wypowiedziach podkreślali wielokrotnie, że w pomaganiu to nie pieniądze są najważniejsze. Najważniejsza jest  miłość.

Udział w tak niecodziennym wydarzeniu  na pewno zapadnie gimnazjalistom na długo w pamięci. Poznali ludzi, którzy dostrzegają, w tak zabieganym świecie,  potrzebujących i znajdują czas, by nieść im radość.