Udział w warsztatach „WYSTEMPLUJ FOLKLOR, MOŚCICE I OKOLICE, czyli poznaj grafikę użytkową"

W dniach 22 – 23 IX uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w warsztatach folklorystycznych. Pierwsza część spotkania poświęcona została zapoznaniu uczniów z architekturą Tarnowa. W części warsztatowej uczniowie poznali technikę druku wypukłego oraz mieli możliwość zaprojektowania stempli przedstawiających znane i charakterystyczne obiekty architektoniczne miasta Tarnowa bądź zaprojektowania wzorów folklorystycznych. Po wykonaniu stempli uczniowie za pomocą farby drukarskiej i wałeczka odbija stemple na bawełnianych torbach, zakładkach do książek, papierowych torebkach czy kopertach. Druga z technik, jaką poznały dzieci, związana była z drukiem wklęsłym wykonywanym za pośrednictwem techniki suchej igły. Uczniowie po zapoznaniu się z zasłużonymi postaciami Tarnowa mogli wykonać ich wizerunki tworząc graficzne portrety w technice suchej igły. Przygotowane grafiki dzieci odbijały na papierze przy pomocy farby oraz prasy drukarskiej.

Zajęcia w Centrum Sztuki Mościce stały się okazją do zdobycia wiedzy z zakresu architektury Tarnowa oraz okolic, poznania legend i postaci z historii miasta. Uczniowie przypomnieli sobie folklor Małopolski a także poszerzyli swoje umiejętności plastyczne poprzez poznanie nowych technik pracy.

W czasie spotkania dzieci zwróciły uwagę na Bimę znajdującą się na Placu Rybnym Tarnowie, jako pozostałość po Starej Synagodze a zarazem przykład architektury sakralnej. Bima była najważniejszym miejscem synagogi, z którego odczytywano fragmenty Tory oraz ksiąg prorockich. Uczniowie poznali historię Starej Synagogi wielokrotnie niszczonej a następnie odbudowywanej. Ostatecznie jedynym śladem po istniejącej synagodze została bima zbudowana najprawdopodobniej po 1661 roku.

Uczniowie poznali również postać generała Józefa Bema, który w czasie swojego życia przeszedł z katolicyzmy na islam. Po śmierci generał Bem został pochowany w Aleppo, dzisiejszej Syrii, na muzułmańskim cmentarzu wojskowym Dżebel el Isam. W Polsce zaś został powołany komitet mający na celu sprowadzenie zwłok gen. Józefa Bema do rodzinnego Tarnowa. W 1929r. nastąpiło sprowadzenie ciała gen. Bema i złożenie go w mauzoleum, które wzniesione zostało na środku parkowego stawu. Pochówek na katolickim cmentarzu był niemożliwy ze względów wyznaniowych generała. Łańcuchy otaczające miejsce spoczynku Bema wykonane zostały z przetopionych armat zaś sześć kolumn korynckich podtrzymujących sarkofag nawiązuje do rodzaju broni używanej przez ·J.Bema. Na ścianach sarkofagu odnaleźć można napisy w języku polskim, węgierskim oraz arabskim.

 

Dodatkowo w Centrum Sztuki Moście uczniowie mogli podziwiać wystawę Waldemara Rudyka „Podwójne życie”.

„Bezmiar pól i czyste błękitne niebo, oddzielone od ziemi prawie granatową ścianą lasu. Bezwiednie noszę pod powiekami ten zaczerpnięty jeszcze z dzieciństwa krajobraz. Teraz wiem, że wszystko, co oglądam i przeżywam, filtruję przez pokłady widoków, zdarzeń, smaków i zapachów. Moja artystyczna kreacja napędzana jest energią ścierających się światów. To, co moje, własne, zżyte, przetrawione, wciąż styka się z nowym i obcym. Powstające w naturalnej przestrzeni prace są materialnymi znakami i zapisem emocji. Nie jest możliwe oddzielenie od ich formalnej warstwy tego bagażu - napięć, zgrzytów, kontrapunktów i ekspresji. Pracując nad obiektami malarskimi czy przestrzennymi formami, zdaję się być w środku działania pól natury i kultury. Prace dalekie są od ilustrowania otaczającego świata, interpretowania natury czy anegdotycznej narracji. To, co pojawia się w przestrzeni miasta, galerii czy sielskiego krajobrazu, zdaje się być sumą i następstwem wyidealizowanych powidoków, zapamiętanych krajobrazów, miejsc, zdarzeń i kulturowych odniesień”

Za: http://www.mck.tarnow.pl/aktualnosci,1013,waldemar-rudyk---podwojne-zycie.html

Piątkowe spotkanie ze sztuką uczniowie zakończyli wizytą w kinie, gdzie obejrzeli film animowany „Sekretne życie zwierzaków domowych”. Udział w warsztatach odbył się w ramach programu BON KULTURY 2016.