Działamy

  • Escape_room.jpg

    CZAS RADOŚCI, CZAS SMUTKU.... ESCAPE ROOM

    Wszystkich, którzy z uwagą śledzili naszą projektową stronę zapraszamy do escape room'u na podsumowanie naszych działań w VIII edycji projektu "Oblicza Dialogu".

  • Uroczystosci01.jpg

    KWIECIEŃ - Uroczystości rodzinne w różnych kulturach i religiach. Od narodzin do śmierci.

    Rodzinne uroczystości to ważny element życia. Większość celebrowanych uroczystości ma charakter radosny: narodziny dziecka, wchodzenie w drosłość, zawarcie małżeństwa. Smutek wywołuje śmierć bliskich i związane z nią uroczystości, choć i w niej prześwieca nadzieja i wiara.

  • Wielkanoc01[1].jpg

    KWIECIEŃ - Święta Paschalne.

    Jesteśmy w czasie pomiędzy Wielkanocą katolicką i protestancką a prawosławną, za nami już żydowskie święto Pesach (Paschy). Jest to dobry moment żeby przyjrzeć się bliżej tym najważniejszym dla wyznawców 4 religii świąt. Dla Chrześciajn są to święta i smutne i radosne, przepełnia je bowiem smutek Wielkiego Piątku, pustaka i osamotnienie Wielkiej Soboty ale i największa radość Wielkiej Niedzieli. Dla Żydów Pascha (Pesach) to święto radosne.

  • Post01.jpg

    MARZEC - Post – czas wyciszenia i refleksji – okres postu w różnych religiach i kulturach

    Post kojarzy nam się przede wszystkim z powstrzymaniem się od spożywania pokarmów, zwłaszcza mięsa.
    Czy ma to głębszy sens?
    Jaki cel przyświeca poszczącym?
    Czy Bóg wymaga od nas umartwiania?
    Przyjrzyjmy się historii postów i ich znaczeniu.

  • Hamantasze01.jpg

    Pieczemy hamantasze.

    Efektem naszego udziału w Rodzinnym Balu Purimowym online zorganizowanym przez Muzeum POLIN były przepyszne, tradycyjne, purimowe hamantasze.

  • Karnawal01.jpg

    LUTY - Czas karnawału - beztroska radość i zabawa.

    W okresie karnawału, aczkolwiek przez pandemię zdecydowanie ograniczonego postanowiliśmy się przyjrzeć radosnym czasom nieskrępowanej, spontanicznej zabawy występujących w różnych kulturach. prosto mówiąc zebraliśmy informacje o zwyczajach karnawałowych i odpowiednikach karnawału w innych kręgach kulturowych i religijnych.

  • Nowy_Rok_01.jpg

    STYCZEŃ - Czy wszyscy obchodzimy Nowy Rok 1 stycznia?

    Koniec jednego roku i początek następnego to symboliczne przejście do lepszego i pozostawienie za sobą wszystkiego, co złe i trudne. To symboliczne odrodzenie i możliwość rozpoczynania od nowa.

  • Faworki1.JPG

    Noworoczno-chanukowe faworki.

    Warsztaty wypieku faworków przeprowadzone w ramach Rodzinnej Chanuki Online w Muzeum POLIN zainspirowały niektórych z nas do przygotowania tych słodkości, znanych także u nas, szczególnie w okresie karnawału.

  • Boze_Narodzenie1.jpg

    GRUDZIEŃ - W blasku świateł… – radosne, rodzinne święta listopadowe i grudniowe

    Kiedy dni stają się coraz krótsze i słońca jest coraz mniej tęsknimy do świateł do radości,potrzebujemy nadziei. To nie przypadek, że w tym czasie przypadają ważne dla wyznawców czterech religii święta, których symbolem jest światło. Żydzi świętują Chanukę, Hindusi - Diwali, Buddyści - Dzień Oświecenia Buddy, a my Chrześcijanie - Boże Narodzenie.

    W grudniu, z racji przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia postanowiliśmy przyjrzeć się tym wydarzeniom.

  • ZP_01.jpg

    LISTOPAD - W obliczu śmierci… - pożegnanie i kult zmarłych w różnych religiach i kulturach.

    W listopadzie, miesiącu w którym w tradycji chrześcijańskiej w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych postanowiliśmy dowiedzieć się o pochówku i kulcie tych, których nie ma już wśród żywych w różnych religiach i kulturach. 31 listopada w czasie spotania online na platformie Teams prezentowaliśmy zebrane materiały.