Czy Chanuka to żydowskie Boże Narodzenie? O współczesnych obchodach święta

8 grudnia skorzystaliśmy z wykładu Miriam Synger dotyczącego żydowskiego święta Chanuka w kontekście chrześcijańskiego Bożego Narodzenia.
Chanuka to ośmiodniowe święto, upamiętniające wydarzenia opisane w Księgach Machabejskich. Rozpoczyna się 25 kislew a kończy 2 tewet, co wypada najczęściej w grudniu, w tym roku od 10 do 18. 
Miriam Synger, członkini łódzkiej wspólnoty żydowskiej, redaktorka Telewizji Internetowej Szalom.tv, opowiedziała o tym, jak święto obchodzone jest współcześnie i jak zmieniają się związane z nim zwyczaje.
Czy Chanuka to żydowskie Boże Narodzenie? Według Żydów Bóg był zawsze, więc się nie narodził. W związku z powyższym wyznawcy judaizmu unikają sformułowania Boże Narodzenie, posługują się neutralnymi określeniami np. Christmas, Gwiazdka. Jezus nie jest Mesjaszem żydowskim. Żydzi wciąż czekają na Mesjasza a Jezus „nie przeszedł pozytywnego testu na bycie Mesjaszem”.


I taka ciekawostka z wykładu:
Or – Światło – to 25 słowo w Torze a 25 kislew zaczyna się Chanuka – Święto Światła. 25. dla chrześcijan rodzi się Światłość Świata – Jezus Chrystus.