Działamy

 

 

 

  • mapymysli1.jpg

    Pora radości, pora smutku w kulturach i religiach - mapy myśli

    Nasz udział w VIII edycji projektu poprzedziły,  podobnie jak we wcześniejszych edycjach, lekcje wprowadzające, które miały miejsce we wszystkich klasach naszego liceum, jeszcze w warunkach stacjonarnych.

  • czas1.jpg

    Czas

    Pochylając się nad tematem projektu, zawierającym sformułowanie „pora smutku, pora radości”, nie sposób nie zastanowić się nad słowem CZAS. Poddawaliśmy to słowo refleksji słownej, a także wizualizacji plastycznej. Prezentujemy nasze wybrane prace.

  • anioly1.jpg

    Anioły i demony, radości i smutki, pociechy i zwątpienia, życiowych dróg kluczenia

    W listopadzie zajmowaliśmy się szeroko pojętą tematyką aniołów i demonów. A stało się tak m. in. dlatego, że we wcześniej przeprowadzonych ankietach i „burzach mózgów”, najczęściej występującymi skojarzeniami z tematyką projektu były właśnie anioły i demony.

  • adwent1.jpg

    Adwent – oczekiwanie w radości czy smutku?

    Przełom listopada i grudnia to dobry czas, by pochylić się nad tematem Adwentu, szczególnie nad jego radosnym wymiarem - nieoczywistym (jak się okazuje) dla wszystkich.

  • bn1[1].jpg

    Radość Bożego Narodzenia w różnych wyznaniach, kulturach i narodach

    Czas Bożego Narodzenia to dobra okazja, by poznać przeróżne tradycje radosnego świętowania zarówno w różnych regionach Polski, jak i świata. To doskonały moment, by dostrzec różnice w jego przeżywaniu w różnych wyznaniach i kulturach, by móc spotkać się w tym co nas łączy, ponad tym, co nas dzieli.

  • chanukija1.jpg

    Chanukija w naszych oknach

    Chanukowe światło, przynoszące radość i nadzieję, kolejny już raz zapłonęło w oknie naszej szkoły i w naszych domach.

  • lucjadz1.jpg

    Dzień Świętej Łucji – Święto Światła

    Dzień Świętej Łucji, patronki najkrótszego dnia w roku, przypada na 13 grudnia, rocznicę jej śmierci. Tego dnia, obecnie już nie tylko w Szwecji, odbywają się pochody ubranych na biało dziewcząt ze świecami w dłoniach z przewodzącą im Łucją, która ma też płonące świece w koronie.

  • zydowskie_sierocince_na_podhalu.jpg

    Pora radości ustępująca porze smutku w historii polsko-żydowskiej

    Trudne, czasami mocno poplątane są ścieżki historii naszego kraju. A pora radości bardzo często ustępuje porze smutku. Na pewno jeszcze wiele kwestii wymaga zbadania i dokładnego opracowania, aby stanąć w prawdzie… często niestety bolesnej.

  • cmentarze1.jpg

    Co kryją żydowskie cmentarze?

    Pozostając w klimatach kultury żydowskiej, podjęliśmy się opracowania szerokiego tematu pod hasłem: Co kryją żydowskie cmentarze?

  • chasydzi1.jpg

    Powroty, czyli smutki i radości Chasydów pielgrzymujących do grobów protoplastów

    Pozostajemy w tematyce cmentarnej judaizmu, zainspirowani programem "Onet Rano. #WIEM", w którym gościem Roberta Felusia była fotograf Agnieszka Traczewska. Opowiadała o kulisach tworzenia albumu „Powroty” dotyczącego chasydów i my postanowiliśmy jeszcze bardziej zagłębić się w wątek chasydzkiego pielgrzymowania do grobów cadyków, a także uwypuklić dualizm smutno – radosny tego pielgrzymowania.

  • smaczki1.jpg

    Kulinarne smaczki na smutki i radości

    W kulinariach różnych kultur i religii wyspecjalizowaliśmy się już w jednej z poprzednich edycji projektu smiley

  • kicz1.jpg

    Kicz – powód do smutku czy radości?

    Czy kicz jest powodem do smutku czy radości? Czy możemy mówić o kiczu negatywnym i pozytywnym, wzbudzającym pozytywne i negatywne emocje, radość, entuzjazm, ekstazę, ale i smutek, a nawet ból?
    Na takie pytania szukaliśmy odpowiedzi w dyskusjach, w wyszukanych artykułach i podjęliśmy próbę krótkich refleksji na bazie tego zagadnienia.

  • muza1.jpg

    Pora radości, pora smutku w muzyce, piosence

    Kto z nas nie zna szerokiego repertuaru muzycznego, bogatego w różne emocje, odzwierciedlającego nasze wewnętrzne stany. Wybieramy dane utwory w zależności od nastroju, czasem pory roku czy okazjii..Jedne na chandrę np. tzw. deszczowe piosenki, a radosną muzykę, która pobudza, jak nie do tańca, to do życia w ogóle -  na szczęśliwe chwile.

  • slub_zyd1.jpg

    Obrzędy ślubne w judaizmie

    Większość z nas oglądała film Unorthodox, który wzbudził wiele kontrowersji, skłonił do pytań i refleksji, a także zapoczątkował ogólne zainteresowanie tematem ślubu żydowskiego oraz obrzędów z nim związanych. 
    Powstało więc wiele naszych prezentacji i innego rodzaju prac na ten temat. Część z nich tutaj prezentujemy. 

  • pamiec2.jpg

    „Światło Pamięci” w naszych domach i na profilach facebookowych

    Fundacja Shalom w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holocaustu w ramach akcji "Światło Pamięci", po raz kolejny apelowała o zapalenie świec w oknie każdego domu w dniu 27 stycznia 2021 roku o godz. 18.00. Światło Pamięci można było także zapalić symbolicznie w Internecie korzystając z portalu społecznościowego Facebook.

  • slubprawoslawie1.jpg

    Obrzędy ślubne w prawosławiu

    W styczniu zajmowaliśmy się obrzędami ślubnymi w judaizmie, na luty zaplanowaliśmy poznanie obyczajów ślubnych w prawosławiu. To jedno z wyznań chrześcijańskich, więc niektórzy z nas myśleli, że nie będzie tu niczego zaskakującego, a jednak. Są podobieństwa, ale też przykuwające uwagę różnice.

  • pogrzebpraw1.jpg

    Obrzędy pogrzebowe w prawosławiu

    Wiemy już, jak wyglądają obrzędy ślubne w prawosławiu. Teraz przyszedł czas na zdobycie wiedzy o prawosławnych obrzędach pogrzebowych. 

  • cmenatarzepraw1.jpg

    Tajemnice prawosławnych cmentarzy

    Czym wyróżniają się prawosławne cmentarze? Czy różnią się od cmentarzy katolickich?
    Oprócz tego, że na nagrobkach znajdziemy krzyż prawosławny z dodatkową belką poprzeczną, której jeden koniec uniesiony jest do góry, to na krzyżach zobaczymy charakterystyczne kolorowe wstęgi, a nawet gdzieniegdzie jeszcze haftowane ręczniki. Skąd taki zwyczaj?

  • time1.jpg

    Wszystko ma swój czas - pora radości i smutku w poezji, literaturze, sztuce

    Pochylając się nad hasłem tegorocznej edycji projektu, nie sposób było nie przeanalizować go, chociaż w jakiejś mierze, na przykładzie różnorodnych wytworów kultury: poezji, literatury, sztuki.
    Podjęliśmy się tej próby, choć wymagała ona wypłynięcia na szerokie wody. Zmierzenie się z tematem jednak zaowocowało licznymi prezentacjami, opracowaniami, wypracowaniami, a nawet wierszami.

  • getto1[1].jpg

    78. ROCZNICA LIKWIDACJI GETTA KRAKOWSKIEGO – Nieformalny Marsz Pamięci

    Przed pandemią oficjalnie odbywały się marsze pamięci przypominające wydarzenia z 13 i 14 marca 1943 roku - dni likwidacji krakowskiego getta. W tym roku z placu Bohaterów Getta ruszył nieformalny Marsz Pamięci, w którym uczestniczyła i nasza mała delegacja. Pokonana została ta sama trasa, którą w czasach przed pandemią przechodzili maszerujący w oficjalnym marszu. 

  • patryk1.jpg

    Dzień Świętego Patryka – Święto Zielonej Radości

    W marcu nie sposób było nie zatrzymać się przy temacie „zielonej radości” podczas Dnia Świętego Patryka w Irlandii. Jest to zarówno święto religijne, jak i narodowe tego kraju,  przypada na dzień 17 marca i jest dniem patrona Zielonej Wyspy. Zresztą nie tylko, bo obecnie oprócz Irlandczyków świętują ten dzień również inne narodowości.

  • semana1.jpg

    Semana Santa – Wielkanocna Calanda

    Wielki Tydzień przed Wielkanocą w Polsce kojarzymy raczej ze smutkiem i powagą. Semana Santa, czyli Wielki Tydzień w Hiszpanii to „święto świąt” – tydzień z jednej strony poważny, a z drugiej radosny, huczny, kolorowy, z niezwykłą oprawą nadającą wyjątkowego charakteru, którego nie odczujemy nigdzie indziej.

  • sapanta1.jpg

    Wesoły Cmentarz

    Pewnie dla wielu z nas określenie „wesoły cmentarz” brzmi jak oksymoron. Bo wielu z nas jeszcze może nie wie, że żałoba nie we wszystkich krajach ma czarny kolor, a pogrzeb nie musi być czasem smutku.

  • tana2.jpg

    Zwyczaje pogrzebowe ludu Tana Toradża i nie tylko…

    Mieliśmy nadzieję, że w marcu uda nam się spotkać już na stacjonarnym Szkolnym Slajdowisku. 
    Niestety, z powodu przedłużających się obostrzeń pandemicznych, nie mogło to dojść do skutku. Ciekawostkami na temat wybranych zwyczajów pogrzebowych m. in. ludów afrykańskich, a w szczególności indonezyjskich, podzieliliśmy się więc na minislajdowisku online.

  • islampogrzeb1.jpg

    Obrzędy pogrzebowe w islamie

    Opracowując temat obrzędów pogrzebowych w islamie zauważyliśmy, że znacząco różnią się od tych chrześcijańskich.                   
    Charakteryzuje je krótki czas, w jakim trzeba pochować zwłoki od momentu zgonu, a są to 24 godziny.

  • ramadan1.jpg

    Post w islamie

    Jednym z nakazów świętej religii islamu jest post, który obowiązuje każdego zdrowego, dorosłego i pełnoprawnego muzułmanina w miesiącu Ramadan. Post ma zatem dla muzułmanów ogromne znaczenie. Nagroda za jego przestrzeganie lub kara za jego złamanie jest tak wielka, że Allah zachował je w tajemnicy jako niespodziankę dla swoich wyznawców.

  • islamslub1.jpg

    Małżeństwo w islamie

    Muzułmańska ceremonia ślubna ma charakter bardzo oficjalny, polega na podpisaniu odpowiednich dokumentów, w których wyszczególnione są wszystkie postanowienia. Kontrakt będzie ważny tylko wówczas, gdy zostanie podpisany w obecności co najmniej dwóch świadków, płci męskiej.

  • kurban1.jpg

    Kurban Bajram, czyli Święto Ofiarowania

    W ramach poznawania radosnych i smutnych świąt prezentujemy wywiad oraz niektóre nasze prezentacje na temat muzułmańskiego, nieco kontrowersyjnego dla nas święta Kurban Bajram. 

  • camino0.jpg

    Camino de Santiago – czasem smutku czy radości?

    Camino de Santiago - Europejski Szlak Kulturowy
    Jedna Droga, wiele szlaków, tysiące wrażeń, dualizm emocji…od smutku do radości, od trudu do spełnienia, od zniechęcenia do zwyciężenia. Trasa jakubowa to fascynująca podróż do Santiago de Compostela, która oferuje możliwość podziwiania wspaniałych zabytków, odkrywania różnych krajobrazów, skosztowania pysznych dań oraz odwiedzenia miast i miejsc pełnych historii.

  • hindi1.jpg

    Radość i smutek w hinduizmie

    Hinduizm jest religią politeistyczną. Dlatego też praktycznie każde bóstwo ma swoje własne święto. Należy jednocześnie zaznaczyć, że istnieje też kilka świąt, które odnoszą się bardziej do ogólnych tradycji religii hinduistycznej niż do bogów samych w sobie.

  • foto1.jpg

    Pora radości, pora smutku w fotografii

    Czy fotografia może być radosna lub smutna? A może powinna wywoływać całe spektrum emocji, w zależności od tego, jak reaguje odbiorca? Czy pod powierzchnią radosnego zdjęcia może kryć się smutek? Co powoduje, że dane ujęcie wyzwala w nas określone odczucia? Czy jedna i ta sama fotografia we wszystkich odbiorcach budzi te same emocje? Czy zdjęcie osoby radosnej może kryć smutek a nawet dramat? Czy smutny, melancholijny motyw może wywoływać radość?