Zwyczaje pogrzebowe ludu Tana Toradża i nie tylko…

Mieliśmy nadzieję, że w marcu uda nam się spotkać już na stacjonarnym Szkolnym Slajdowisku. 
Niestety, z powodu przedłużających się obostrzeń pandemicznych, nie mogło to dojść do skutku. Ciekawostkami na temat wybranych zwyczajów pogrzebowych m. in. ludów afrykańskich, a w szczególności indonezyjskich, podzieliliśmy się więc na minislajdowisku online.

Czas pogrzebu, a nawet dzień upamiętnienia zmarłych, to w Polsce czas zadumy i refleksji, szczególnie dla ludzi odwiedzających cmentarze w Uroczystość Wszystkich Świętych czy w tzw. Zaduszki. Modlimy się wtedy za zmarłych, przynosimy kwiaty, zapalamy znicze na grobach naszych bliskich. Stąd też zwyczaje pogrzebowe czy Święto Zmarłych w innych kulturach może być dla Polaków nie lada zaskoczeniem. Już z poprzednich edycji projektu wiemy, że Święto Zmarłych w innych kulturach może kojarzyć się z marcepanowymi kośćmi świętych, lampionami na rzece, czy obiadami na grobach.

Pogrzeby na przykład w Afryce Zachodniej, zwłaszcza w Beninie, Ghanie i Togo, można porównać do obrzędów przejścia, rozpoczęcia nowej fazy życia. Według religii vodun po śmierci zmarły przenosi się do świata przodków, skąd nadal bierze czynny udział w życiu rodzinnym.

Pogrzeb jest wesołą uroczystością między innymi dlatego, że rodzina zyskuje nowego sojusznika w świecie metafizycznym. Bezpieczną przeprawę do tamtego świata gwarantuje donośna gra na bębnach, śpiewy, tańce i rytuały odprawiane przez kapłanów. 
Głównym tematem naszego onlinowego spotkania były zwyczaje pogrzebowe  ludu Tana Toradża na Sulawesi. Dla tej społeczności grób to „wspólny stół”, pogrzeb to super okazja do świętowania, nawet dla dzieci, i chyba też najdroższa. Dla ludu Tana Toradża ceremonia pogrzebowa jest bowiem ostatnią imprezą życia zmarłego. Niestety trochę krwawą, którą raczej trudno polecić miłośnikom zwierząt.


Zachęcamy do lektury ciekawych artykułów na ten temat:
https://www.focus.pl/artykul/ludzie-ktorzy-nie-umieraja-nigdy?page=2
http://www.national-geographic.pl/national-geographic/historia/tana-toradza-dluga-droga-do-grobu


Jedno jest pewne… Czy w smutkach, czy w radościach…czeka nas kres. Wszyscy żyjemy, przemijamy i nieustannie stykamy się z TAJEMNICĄ - czy kres to koniec, czy nowy początek?