Symbolika biblijna roślin w Szarogrodzie na Ukrainie

W piątek Wielkiego Postu, 8 kwietnia 2022 r., odwiedził naszą szkołę dr Marek Kopacki z Katedry Ochrony Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego  w Lublinie. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu „Oblicza dialogu” - Pan wszelkiego stworzenia. Obraz natury w religiach i kulturach świata.

Podczas z ekipą naszego projektu Pan Doktor przedstawił historię zakładania ogrodów, które stanowiły wizualizację utraconego Raju, omówił specyfikę ogrodów przyklasztornych, symbolikę wybranych biblijnych roślin, takich jak oliwka, granatowiec, figa czy daktylowiec. Mówił też o religijnym znaczeniu drzew, wśród których wyróżnił dąb, buk, lipę, klon czy sosnę.

Bardzo ciekawy element prezentacji stanowiło omówienie przez Pana Doktora symboliki nasadzeń drzew, krzewów oraz roślin przy franciszkańskich stacjach Drogi Krzyżowej w Szarogrodzie na Ukrainie. Projektanci starali się aby pielgrzymi mogli wokół siebie dostrzec aranżacje przypominające Ziemię Świętą. Krajobrazy, które tworzy tam architektura kaplic, dobór roślin, ich kolorystyka i zapach tworzą skojarzenia łączce się z pasyjną tradycją zawartą w ikonografii i liturgii Kościoła.

Bardzo dziękujemy Panu Markowi za przybycie do nas i podzielenie się z nami wynikami pracy razem z o. dr Cyprianem Morycem OFM z KUL JP II, dr Margot Dudkiewicz UP Lublin fascynacją roślinami i ich symboliką, zainspirowanie nas do polubienia przyrody. Każdy z nas może sadzić i pielęgnować rośliny w doniczkach i przydomowych ogródkach, odwiedzać ogrody jak np. Ogród Botaniczny w Lublinie z nasadzeniami roślin biblijnych, odczytywać ich znaczenie kulturowe i religijne, doświadczać piękna ich kolorystyki, zapachu.

Film z wykładem można zobaczyć tutaj https://youtu.be/nahiUsQpVI4

Plakat reklamujący spotkanie: Julia Syroka

Pomysł nagarnia, montaż filmu: Mateusz Michalski

Tekst: Jakub Jagiełło