ZAGADKA NR 3: Podaj przykłady pięciu zwierząt, które w wybranych religiach świata mają znaczenie symboliczne. Opisz krótko, jakie?

Odpowiedź

wielbłąd kamel

WielbÅ‚Ä…d to duży roÅ›linożerny ssak parzystokopytny, który dobrze znosi gorÄ…cy, pustynny klimat dziÄ™ki odpowiedniej budowie ciaÅ‚a. Zgromadzony w garbach tÅ‚uszcz stanowi rezerwÄ™ pokarmowÄ…, dlatego wielbÅ‚Ä…dy mogÄ… wÄ™drować przez pustynie przez wiele tygodni, bez wody i jedzenia. W Biblii wystÄ™pujÄ… wielbÅ‚Ä…dy jednogarbne (dromadery) i dwugarbne (baktrian). Na Bliskim Wschodzie hodowano wielbÅ‚Ä…dy jako wierzchowce, zwierzÄ™ta do noszenia ciężarów, jak również dla skór i mleka. WielbÅ‚Ä…d może dźwigać, oprócz jeźdźca Å‚adunek o wadze ok. 180 kg. Nie jest znana historia udomowienia wielbÅ‚Ä…da. Być może sÅ‚użyÅ‚ już patriarchom Starego Testamentu, a za króla Salomona byÅ‚ powszechnie wykorzystywany.

WielbÅ‚Ä…d zajmuje ważne miejsce w islamie. To zwierzÄ™ nosi ciężary, jest wspóÅ‚towarzyszem wÄ™dró­wek czÅ‚owieka przez pustyniÄ™, pomocnikiem, wzorem powagi, cierpliwoÅ›ci, wytrwaÅ‚oÅ›ci. Chód wielbÅ‚Ä…da wykorzystano jako wzór dla metrum w poezji arabskiej. WielbÅ‚Ä…d wystÄ™puje w arabskich tekstach poetyckich i opowieÅ›ciach. Mahomet nakazywaÅ‚, by nie wiÄ…zać wielbÅ‚Ä…da przy grobie wÅ‚aÅ›ciciela, by po jego Å›mierci i zwierzÄ™ zginęło z gÅ‚odu i z pragnienia.

ZaÅ‚ożyciel dżinizmu w Indiach, Mahavira, uważaÅ‚, że wszystkie byty żyjÄ…ce majÄ… prawo do życia. WedÅ‚ug moralnoÅ›ci dżinizmu, którego wyznawcy stanowiÄ… 1% ogóÅ‚u spoÅ‚eczeÅ„stwa Indii, krzywdzenie zwierzÄ…t, oznacza krzywdzenie siebie. Dlatego np. w okolicach Bombaju, funk­cjonujÄ… sanktuaria, w których gromadzone sÄ… niechciane zwierzÄ™ta, m.in. wielbÅ‚Ä…dy.

Na Lubelszczyźnie można zobaczyć żywe wielbÅ‚Ä…dy w Ogrodzie Zoologicznym w ZamoÅ›ciu, a w 2017 roku zamojskie wielbÅ‚Ä…dy doczekaÅ‚y siÄ™ potomka. W 2018 roku wielbÅ‚Ä…d po ucieczce z cyrku biegaÅ‚ przez ok. póÅ‚ godziny po ulicach BiÅ‚goraja. WielbÅ‚Ä…dy stanowiÄ… też element bożonarodzeniowych szopek wystawianych chociażby w koÅ›cioÅ‚ach lubelskich.

Na obrazie XIX-wiecznego malarza francuskiego Jamesa Tissota magowie podróżujÄ… do Betlejem na wielbÅ‚Ä…dach.

baranek

Baranek przez swÄ… prostotÄ™ i cierpliwość to symbol duszy oddanej Bogu. Jak żadne inne zwierzÄ™ baranek daje siÄ™ prowadzić na zabicie, dlatego byÅ‚ najczęściej ze zwierzÄ…t skÅ‚adany na ofiarÄ™. Starotestamentalne baranki sÄ… zapowiedziÄ… Chrystusa-Baranka, który oddaje siÄ™ w ofierze za caÅ‚Ä… ludzkość. Prorok Izajasz mówi DrÄ™czono Go, lecz sam siÄ™ daÅ‚ gnÄ™bić, nawet nie otworzyÅ‚ ust swoich. Jak baranek na rzeź prowadzony…” (Iz 53,7). W jÄ™zyku aramejskim ten sam termin znaczy „sÅ‚uga” i „baranek”. Jan Chrzciciel nazwaÅ‚ Jezusa cierpiÄ…cym SÅ‚ugÄ… Boga i prawdziwym barankiem paschalnym. Jezus zmarÅ‚ dokÅ‚adnie w tym czasie, kiedy w Å›wiÄ…tyni zabijano baranki na wieczerzÄ™ paschalnÄ…. Jako symbol Chrystusa baranek wystÄ™puje w liturgii, np. w obrzÄ™dzie udzielania Komunii Å›wiÄ™tej.

Na obrazie braci van Eycków, nad gÅ‚ównym oÅ‚tarzem w Gandawie, baranek zajmuje centralne miejsce w sprawowaniu Eucharystii. ÅšwiÄ™ta Agnieszka, rzymianka, mÄ™czennica z przeÅ‚omu III i IV wieku, przez osiem dni po Å›mierci miaÅ‚a z barankiem, symbolizujÄ…cym Chrystusa, ukazywać siÄ™ rodzicom. W kilku rzymskich koÅ›cioÅ‚ach znajdujÄ… siÄ™ pasy mozaik z umieszczonym w centrum Chrystusem-Barankiem do którego zbliża siÄ™ sześć baranków z miast Betlejem i Jerozolimy.

krowa

Krowa zajmuje ważne miejsce w hinduizmie. Tak jak ziemia jest uznawana za matkÄ™ wszystkich stworzeÅ„, tak krowa jest traktowana jako „matka karmicielka”, która obdarowuje mlekiem. Krowie Å‚ajno wykorzystuje siÄ™ do zaprawy murarskiej, w postaci wysuszonej do podtrzymywania ognia, na którym przygotowuje siÄ™ posiÅ‚ki. Krowa jest symbolem caÅ‚ego stworzenia.

WedÅ‚ug Gandhiego ochrona krowy, to ochrona „caÅ‚ego niemego stworzenia Boga”. SkÅ‚adanie krów w ofierze przez muzuÅ‚manów jest przyczynÄ… konfliktów z hinduistami. W kulturze Zachodu stwierdzenie o kimÅ› „Å›wiÄ™ta krowa” ma negatywne znaczenie – oznacza osobÄ™ leniwÄ….

delfin

Delfin wystÄ™puje we wszystkich morzach, najczęściej w wodach póÅ‚nocnych. Jego wesoÅ‚e, towarzyskie usposobienie pozwalaÅ‚o w nim widzieć przyjaciela czÅ‚owieka, Å‚Ä…czono z nim legendy. Ma upodobanie do muzyki, jest posÅ‚uszny ludzkiemu gÅ‚osowi, towarzyszy statkom, jego pojawienie siÄ™ ostrzega przed burzÄ….

WedÅ‚ug greckiej legendy poeta i Å›piewak Arion, napadniÄ™ty przez piratów, zostaÅ‚ uratowany przez delfina. StÄ…d to przedziwne stworzenie nazywa siÄ™ „delphinus salvator”, delfin-ratownik. Delfin ze wzglÄ™du na liniÄ™ swej sylwetki byÅ‚ lubianym motywem dekoracyjnym, godÅ‚em morza. Przedstawienia delfinów na stadionach symbolizowaÅ‚y prÄ™dkość, zaÅ› na sarkofagach przypominaÅ‚y o szybkim odchodzeniu dusz do innego Å›wiata, na wsypy szczęśliwoÅ›ci.

Od III wieku przedstawienia delfina wskazujÄ… na Chrystusa, który ratuje ludzkość. Zobrazowanie delfina, który towarzyszy statkowi albo unosi go na swym grzbiecie przypomina KoÅ›cióÅ‚ podtrzymywany przez Chrystusa. Delfin jest też symbolem chrzeÅ›cijan, którzy ogarniÄ™ci Å›wiÄ™tym zapaÅ‚em zbliżajÄ… siÄ™ do tajemnic zbawienia. WystÄ™powaÅ‚y sarkofagi z motywem delfina, którym nadawano wÅ‚aÅ›nie taki chrzeÅ›cijaÅ„ski charakter. MiÄ™dzy IV wiekiem a wczesnym Å›redniowieczem lampom nadawano ksztaÅ‚t delfina.

lew

Lew to król zwierzÄ…t. Decyduje o tym jego siÅ‚a nie do opanowania, majestatyczny sposób poruszania siÄ™ oraz budzÄ…ce grozÄ™ ryczenie. Uważano od najdawniejszych czasów, że natura lwa ma coÅ› wspólnego z ogniem, przypisywano mu też wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci odstraszajÄ…ce. Z drugiej strony lew mógÅ‚ symbolizować zÅ‚e moce, sprowadzajÄ…ce nieszczęście. W Biblii lew pojawia siÄ™ ponad sto razy. NiegdyÅ› lwy w Palestynie byÅ‚y liczne, zwÅ‚aszcza w dolinie Jordanu. WÅ‚adcy asyryjscy i babiloÅ„scy sÄ… porównywani do lwów napadajÄ…cych na Izraela. WikÅ‚anie siÄ™ w sprawy tylko doczesne jest jak przebywanie miÄ™dzy lwami – mówiÄ… psalmiÅ›ci i prorocy. Samson z KsiÄ™gi SÄ™dziów, który rozdziera lwiÄ… paszczÄ™ jest typem Chrystusa, pokonujÄ…cego moce otchÅ‚ani. W Apokalipsie Chrystus jest nazwany „lwem zwyciÄ™skim z pokolenia Judy”. RomaÅ„skie pary lwów, z których jeden pożera czÅ‚owieka, a drugi wypluwa go z siebie, majÄ… przedstawiać życie, Å›mierć i zmartwychwstanie. RyczÄ…ce lwy sÄ… symbolem gÅ‚osu Chrystusa wzywajÄ…cego umarÅ‚ych do zmartwychwstania.