WARANASI, AMARNATH, SABARIMALA - JAK HINDUSI IDĄ NA SWĄ JASNĄ GÓRĘ

     Zaraz po powrocie z ferii ostro wzieliśmy się do pracy. Szczególnie nasze trzy dziewczyny:Emilka, Amelia i Maja. Na "ruszt" wzięliśmy hinduizm. 21.02.2020 roku po raz kolejny zaprosiliśmy naszych rodziców i kolegów. Frekfencja nas zaskoczyła. Przyszli nie tylko rodzice ale i uczniowie z klasy 2 i 5, a także nasi nauczyciele za co serdecznie dziękujemy. A o czym była mowa? Oczywiście zaczęlismy od wprowadzenia czym jest hinduizm, krótka teologia religii i kultury oraz prezentacja multimedialna dla uwierzylenienia naszych słów.

     Nastepnie przedstawiliśmy trzy miejsca pielgrzymkowe. Zaczeliśmy od Waranasi - miasta w pólnocnych Indiach, miesca pielgrzymek hindusów i buddystów. To tu nad brzegami Gangesu, na słynnych GHATACH odbywają się oczyszczające kąpiele PUDŹA, ale także kremacja zmarłych, którzy według wierzeń, z tego najlepszego w Indiach miesjca, udają się w swoją ostatnią podróż. Kolejnym miejscem przedstawionym przez dziewczyny był Amarnath - święta jaskinia wyznawców hinduizmu. Według przekazów cieszy się ona nieustającą popularnością już od 5000 lat! Znajduje się w niej lodowy stalagmit, zmieniający swoja wielkość, zgodnie z fazami księżyca. Według mitów hinduskich to właśnie w niej bóg Śiwa objawił swojej żonie Parawati tajemnice życia i wszechświata. Tradycja głosi, iż najlepszą datą na nawiedzenie tego miejsca jest miesiąc śrawana czyli sierpień. Niektórym z naszych gości przyszła na myśl w tym miejscu Matka Boża z Lourdes, która objawiła się św. Bernadettcie właśnie w jaskini!

     Ostatnim miejscem na naszym warsztatowym szlaku była Sabarimala. Kontrowersyjne miesce gdzie do 2018 roku wstęp mieli tylko hinduscy mężczyźni. Według wiadomości każda inna osoba próbująca tam wejść kończyła wizytą w szpitalu, z ciężkim pobiciem! Bardzo bogata i różnorodna jest religia Indii. Byliśmy zaskoczeni sposobem kultu i tradycjami związanymi z ich świętymi miejscami. Całość uwieńczył poczęstunek smakołyków hinduskiej kuchni oraz warsztaty tworzenia swojego boga Śiwy i Buddy.