O nas

  • Etiam quis velit
    Etiam quis velit

Tu umieszczamy wszelkie informacje dotyczące danej placówki oświatowej, np. informacje o charakterze placówki, adres strony internetowej, ewentualne informacje o podejmowanych przez Państwa inicjatywach innych niż wynikających z zadań projektu – np. pomoc wolontariacka, przeglądy teatralne, apel ku czci itp.

 

Jesteśmy grupą uczniów z klasy 8 w Zespole Szkół w Makowie Podhalańskim. W projekcie bierzemy udział po raz pierwszy. Pragniemy być otwarci na inne kultury i wyznania oraz odkrywać ich bogactwo.

Przedstawiamy nasze inspiracje związane z myślami św. Jana Pawła II:

Wczoraj do ciebie nie należy. Jutro niepewne... Tylko dziś jest twoje”.

Naszym priorytetem jest to, co się dzieje tu i teraz. Nigdy nie wiemy, co przydarzy się jutro, ponieważ niczego nie potrafimy przewidzieć. Człowiek powinien się skupić na tym, co się dzieje teraz, nie żałować przeszłości, nie rozmyślać nad przyszłością.

Najważniejsze to żyć chwilą i łapać każdy dzień, bowiem dni mijają, a czas ucieka. Przeszłości już nie ma, a przyszłość nie jest pewna - nie możemy przewidzieć tego, co stanie się jutro i czy w ogóle ono nadejdzie. Należy więc chwytać każdy moment, by wycisnąć z niego jak najwięcej - carpe diem.

Cierpienie nie jest karą za grzechy ani nie jest odpowiedzią Boga na zło człowieka. Można je zrozumieć tylko i wyłącznie w świetle Bożej miłości, która jest ostatecznym sensem wszystkiego, co na tym świecie istnieje”.

Kiedy spotyka nas cierpienie, nie powinniśmy pytać: dlaczego ja? czemu mnie to spotyka? Nie o to chodzi. Podążając ścieżką, która nigdy nie będzie prosta, możemy dążyć do zbawienia. Pomimo cierpień jakie nas spotykają, uda nam się osiągnąć pełnię szczęścia i miłości.

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Każdy posiada limit dobroci i miłości w swoim sercu. Bardzo ważne jest to, żeby ten limit powiększać. Na świecie jest fala ludzi potrzebujących pomocy. Mogą być to osoby, które może mijamy na co dzień-bezdomni bądź trochę od nas oddalone, np. głodujące dzieci z Afryki. Problem nie dotyczy oczywiście tylko i wyłącznie kontynentu afrykańskiego, jednak często słyszy się o panującej tam biedzie. Bardzo ważne jest myślenie o innych i chęć pomocy. Pamiętajmy, że dobro zawsze wraca.

,,Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro…”

Ludzka natura jest tak skonstruowana, że wiecznie odkładamy wszystko ,,na potem”, które często nie nadchodzi. Powinniśmy zabiegać o swoją przyszłość ,,od dziś” i na ,,już”, bo inaczej z naszą przyszłością będzie tak, jak niejednokrotnie bywa z naszymi postanowieniami noworocznymi czy podejmowaniem nowych wyzwań. Gdy powiemy sobie: ,,od jutra zaczynam ćwiczyć!”, to „jutro” nie nadejdzie. Musimy od razu założyć strój sportowy i rozpocząć działanie. Aby przyszłość jawiła się w kolorowych barwach, musimy zadbać o nią już dziś, a nie jutro! Bo jutra może nie być.

Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”.

Życie jest czasem pracy nad sobą. To właśnie wtedy wykonujemy polecone nam zadania i zdobywamy wykształcenie. Nie możemy nigdy poprzestać na zdobywaniu rekordów życiowych. Gdy osiągniemy jakiś cel, powinniśmy wyznaczyć sobie kolejny.

Miłość, która jest gotowa nawet oddać życie, nie zginie”.

Jeśli kogoś kochamy i stracimy tę osobę, to będzie nas to bardzo „bolało”. Prawdziwa miłość jednak nie przemija, a ta, która jest darem z siebie, potrafi wszystko przetrzymać i trwać.

Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”.

Zdanie to w piękny sposób odnosi się do sensu naszej egzystencji i podkreśla, że rozum bez wiary jest niczym (jak i na odwrót). Słowa te skierowane są do każdego z nas, do każdego członka wspólnoty kościoła. Warto się zastanowić... czy nie skupiamy się tylko na wiedzy przyziemnej, czy nie zapominamy o niedzielnej mszy, czy przez nasze sprawy przyziemne nie oddalamy się od Boga, czy nie oddalamy się od prawdy.