Artykuł ks. prof. nadzw. dr hab. Adama Solaka dla Młodego Asyżu o tolerancji

 

ks. dr hab. prof. nadzw. Adam Solak

EDUKCJA – DIALOG – TOLERANCJA

(wybrane myśli)

 

Edukacja jest potrzebna każdemu człowiekowi - szczególnie uczniowi różnego typu szkół – by mógł wzrastać w mądrości i kształtować piękno swojego życia.

Nie ma twórczej edukacji bez dialogu, czyli rozmowy ucznia z uczniem, ucznia z nauczycielem, dziecka z rodzicem, w zakresie poznawanej wiedzy i różnych doświadczeń życiowych. Gdy nie ma dialogu jest bezmyślność. Owocem bezmyślności są między innymi: brak szacunku do siebie i drugiego człowieka, agresja, wypowiadanie kłamliwych opinii, brak zaangażowania na rzecz dobra (pomocy) względem ludzi, których spotykam na ścieżkach swojego życia, w domu, szkole, na boisku, jednym słowem wszędzie, gdzie jestem i są inni ludzie.  Edukacja i dialog są konieczne by człowiek wzrastał w mądrości. Są tymi wartościami, by człowiek w pełni kształtował swoje piękne człowieczeństwo.

Tak jak ważnymi są edukacja i dialog, tak również istotna i ważna jest tolerancja.

Tolerancja (od  łać. tolerare, tzn. znosić, wytrzymywać), oznacza nie co innego jak postawę cierpliwości i wyrozumiałości oraz szacunku dla odmienności.[1] Jest poszanowaniem cudzych upodobań, wiedzy, uczuć, wierzeń, poglądów, obyczajów i postępowania, choćby nosiły w sobie znamiona całkowicie odmienne od własnych bądź też zupełnie z nimi sprzeczne. Współcześnie jest to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myślenia i opinii oraz sposoby bycia.

            Popatrzmy na problem tolerancji w ujęciu księdza Jana Twardowskiego.  

„Dziękuję ci że nie jest wszystko tylko białe albo czarne

Za to że krowy łaciate

Bladożółta psia trawka

Kijanki od spodu oliwkowozielone

Dzięcioły pstre z czerwoną plamą pod ogonem

Pstrągi szaroniebieskie

Brunatnofioletowa wilcza jagoda

Złoto co się godzi z każdym kolorem i nie przyjmuje cienia

Policzki piegowate

Dzioby nie tylko krótkie albo długie

Przecież gile maja grube a dudki krzywe

Za to

Że niestałość spełnia swe zadanie

I ci co tak kochają bez błędów

Tylko my chcemy być wciąż albo – albo

I jesteśmy na złość w kratkę”.

(Ks. Jan Tawrdowski, Podziękowanie)

 

Tolerancja musi być rozumna. Tolerancja nie dyskryminuje drugiego człowieka, nie potępia. Człowiek tolerancyjny swoim pięknym życiem, rozmową, wskazuje drugiemu człowiekowi, inne możliwości myślenia i działania. Nie ma tolerancji dla głupoty, niszczenia życia, życia niezgodnego z prawem naturalnym.

Gdzie nie mogę (mimo starań) zmienić życia człowieka błądzącego, niszczącego siebie i innych, wówczas sięgam (jako człowiek religijny) po modlitwę w intencji tegoż człowieka. To modlitwa zmienia to, co człowiek własnymi siłami zmienić nie może.

 

[1] Por. A. M. de Tchorzewski, W. M. Wołoszyn – Spirka (red.), Tolerancja jako wartość i problem edukacyjny, Wers, Bydgoszcz 2000