Działamy

 

 

 • mah.jpg

  01. Startujemy z hummusem

  Potrawa absolutnie kultowa, i to dla niejednej kultury, narodu, religii. Łączy zatem, ale i dzieli, pobudza do rywalizacji, a przede wszystkim świetnie smakuje, jest zdrowa i wegetariańska. Drodzy, przedstawiamy wam hummus!

 • Slajd01.JPG

  02. Celebrujemy kolację szabatową

  Najważniejszy wspólny stół w judaizmie to cotygodniowa celebracja szabatu. Postanowiliśmy spróbować ją przygotować.

 • mog01.jpg

  03. Odwiedzamy żydowski cmentarz i miejsca pamięci

  W listopadpwy, zaduszny czas, pamiętamy też o spoczywających w naszej ziemi żydowskich mieszkańcach Mszany

 • groby1.jpg

  04. Kiedy wspólnym stołem staje się ...... grób

  Listopadowy czas to okazja do przyjrzenia się ciekawym zwyczajom związanym z pamięcią o zmarłych w niekturych kulturach/religiach. Okazuje się, że także w związku z naszym tegorocznym tematem. Istnieją bowiem i takie zwyczaje jak ucztowanie na grobach bliskich.

 • iSlajd01.JPG

  05. Islamskie smakołyki

  Istnieją słodycze i słodycze do kwadratu - orzekliśmy po degustacji tureckiego rachatłukum. Dobrze, że pozostałe muzułmańskie specjały były już tylko na slajdach, choć jeden z kolegów stwierdził, że mógłby zjeść kilka kilogramów, tak mu posmakowały ;)

 • chsp.jpg

  06. Zapalmy chanukowe światło pamięci

  Byliśmy, wraz z Mszański Sztetl, współorganizatorem internetowej akcji "Zapalmy chanukowe światło pamięci"

 • chan.JPG

  07. Rugelach - chanukowe rogaliki

  Kolejny smak tegorocznej edycji to chanukowe rogaliki z orzechowym nadzieniem zwane rugelach. Przygotowaliśmy je, zdjedliśmy, podzieliliśmy się z inną grupą, a nawet opracowaliśmy prezentację z przepisem, którą dzielimy się i z wami :)

 • wig01.JPG

  08. Najważniejszy stół w chrześcijańskiej rodzinie

  Nasze wigilijne stoły: obowiążkowo biały obrus, pod nim sianko, tradycyjne 12 potraw, opłatek, wzruszenie. Czasem trochę inaczej: obrus niekoniecznie biały, ale w świąteczne motywy. Sianko raz jako pojedyncze źdźbła, ale też wysoki, upleciony krążek. 4 zupy? Nie wszędzie. Jakie? Różne. Prawdziwy groch z kapustą! I podłaźniczka! Kto wie, co to takiego?

 • foc.jpg

  09. Five o'clock

  Czas na herbatę, czyli five o’clock

 • gniocchi.jpg

  10. Włoska podróż kulinarna: szpinakowe gniocchi

  Tym razem coś z kuchni włoskiej. Fajnie zagniatało się i lepiło kluseczki ze szpinakiem. Przy okazji słuchaliśmy wspomnień tych, którzy Italię odwiedzili. 

 • szysz01.jpg

  11. Stół miłosierdzia - słodkie szyszki

  Nasze kulinarne zmagania mogły też przysłużyć się czemuś dobremu - włączyliśmy się w zbiórkę funduszy na operację Ani z pobliskiej podstawówki. Przygotowaliśmy na kiermasz charytatywny pewien sekretny przysmak. Ryż preparowany, krówki, masło i kakao - tylko tyle trzeba, by "wyczarować" słodkie szyszki, a potem na kiermaszu dobroczynnym pomnożyć ich słodycz w wymierne dobro.

 • mango.jpg

  12. Indyjski koktajl z mango

  Mango lassi to napój pochodzący z Indii. Hindusi opracowali tę jogurtową miksturę, by łagodzić smak ostrych potraw, z których słynie ich kuchnia. Podstawową odsłoną tego napoju jest po prostu lassi, czyli mieszanka jogurtu, wody i soli lub cukru, która idealnie komponuje się z wytrawnymi potrawami kuchni indyjskiej. Podobny napój można też spotkać w Turcji czy Bułgarii; tam nazywa się ajran. Mango lasisi to wersja wzbogacona miąższem aromatycznego i pysznego mango. Nasze było tak słodkie, że nie potrzebowaliśmy ani odrobiny cukru.

 • purim.jpg

  13. Hamantasze na żydowskie święto Purim

  Wiosną przypada żydowski karnawał związany ze świętem Purim. Jego obowiązkową potrawą są trójkątne "hamantasze" - "uszy" lub "kapelusze" Hamana. Oczywiście, koniecznie musieliśmy je upiec!

 • pe.jpg

  14. Sederowy stół paschalny

  Bardzo ważny stół w judaizmie i bardzo ważny wieczór: Także dla nas bo ten stół stał się stołem Eucharystii. Wieczerza paschalna.

 • maz01.jpg

  15. Wielkanocne mazurki

  Jedna z przyjemniejszych naszych rodzimych wielkanocnych tradycji to mazurki - słodkie i kolorowe ciasta wielkanocne. W tym roku absolwentka naszego projektu, Rachela, przeprowadziła małe warsztaty z ich przygotowania. Nasze mazurki posłużyły także pięknej akcji wsparcia naszej młodszej koleżanki z sąsiedniej szkoły, w powrocie do zdrowia: część naszych mazurków przeznaczyliśmy na licytację na sfinansowanie serii operacji Ani Wacławik.

 • syn.jpg

  16. Na krakowskim Kazimierzu

  Kazimierz, dawna żydowska dzielnica Krakowa, wciąż ma w sobie pamięć o niezwykłym, żydowskim świecie. Żydowskich mieszkańców prawie już tam nie ma, zostało jednak 7 synagog - w poprzednich edycjach byliśmy w Tempel, Remuh, Wysokiej i Ajzyka. Teraz przyszła pora na synagogę Kupa.  

 • szop.jpg

  17. Kuchnia bułgarska - sałatka szopska

  Prosta i zdrowa, w sam raz na budzącą się wiosnę - sałatka szopska, prosto ze słonecznej Bułgarii

 • bajgle.jpg

  18. Bajgle - żydowskie, galicyjskie bułeczki

  Podobno trudno sobie wyobrazić przedwojenny Kraków, zwłaszcza zaś Kazimierz,  bez żydowskich dziewcząt sprzedających bajgle wprost z koszyka. Powstały na ten temat nawet piosenki, a my odnaleźliśmy stary przepis i odważnie wzięliśmy się do samodzielnego ich przyrządzenia.

 • 1tb.jpg

  19. Tydzień Biblijny

  W tym roku skromnie, bo matury. Ale musi być! 

 • trd1.jpg

  20. Czeski trdelnik

  Jedliście czeskie trdelniki? Można je dostać także w Polsce, serwowane przez rodowitego Czecha, z czeskiej mąki (podobno u nas takiej nie ma), ale polskich drożdży i oleju. Czekając, aż wykona te pyszne drożdżowe rurki dla wszystkich, słuchaliśmy opowieści kulinarnych właściciela. Pozwolił nam nawet zrobić kilka zdjęć uroczo się na nich do nas uśmiechając.

 • Kawa.jpg

  21. Kawa po turecku - na podsumowanie

  Wśród aromatycznych oparów zaparzonej po turecku, acz przywiezionej przez zaprzyjaźnioną z nami Justynę, z izraelskiego shuku kawy, podsumowaliśmy nasz tegoroczny udział w projekcie.